Saccharomyces cerevisiae spp. boulardii ile üretilmiş olan kefirin kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of chemical and microbiological properties of kefir made with Saccharomyces cerevisiae spp. boulardii
  1. Tez No: 834486
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOÇAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ŞAHMURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Saccharomyces boulardii probiyotik özelliği kanıtlanmış, bakteriyel, viral ve antibiyotiğe bağlı akut ve kronik diyare tedavisinde başarılı sonuçlar veren ve insan gastrointestinal sistemini düzenleyerek bağırsaklarda bulunan faydalı mikroorganizmaların tekrar kolonize olmasını sağlayan, gıda kökenli bir mayadır. Bu çalışmada, UHT inek sütüne iki farklı geleneksel kefir danesi (Ankara-G1 ve İzmirG2) ve iki farklı endüstriyel kefir starter kültürü (Büyüdanem-E1 ve Doğadan BizimE2) ve Saccharomyces boulardii CNCM I-745 (Reflor) probiyotik mayası (GSb1, GSb2, ESb1, ESb2) inoküle edilerek sekiz farklı kefir üretilmiştir. Üretilen kefirler 4±1 oC'de 21 gün depolanmıştır. Depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde kefir örneklerinin bazı kimyasal (toplam kuru madde, yağ ve kül içeriği, tirasyon asitliği ve pH değeri), mikrobiyolojik (TMAB, Lactobacillus spp., mezofilik laktik kok ve maya sayısı) ve duyusal özellikleri (kıvam, tat ve aroma, genel beğeni) incelenmiştir. Depolama sonunda Lactobacillus spp. ile mezofilik laktik kok sayısının 8 log kob/g ve maya sayısının 6.4 log kob/g düzeyinde olması S. boulardii mayasının kefire iyi uyum sağladığını göstermiştir. Ayrıca kefir üretiminde S. boulardii kullanımının kefirin kimyasal özeliklerine olumsuz bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. S. boulardii kullanımının maya içeren (G1, G2 ve E1) ve maya içermeyen (E2) kefirin kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerine olan etkisi ilk defa belirlenmiştir. Geleneksel kefir danesinde, Lactobacillus spp. ile S. boulardii etkileşimi daha başarılı olmuştur. Kefirler içinde en çok beğenilen S.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces boulardii is a food-borned yeast with proven probiotic properties that successfully treat bacterial, viral and antibiotic-associated acute and chronic diarrhea, and regulates the human gastrointestinal system and allows beneficial microorganisms in the intestines to colonize again. In this study, eight different kefirs were produced by inoculating two different traditional kefir grains (Ankara-G1 and İzmir-G2) and two different industrial kefir starter cultures (Büyüdanem-E1 and Doğadan Bizim-E2) and Saccharomyces boulardii CNCM I-745 (Reflor) probiotic yeast (GSb1, GSb2, ESb1, ESb2) into UHT cow milk. Produced kefirs were stored at 4±1 oC for 21 days. Some chemical (total dry matter, fat and ash content, titratable acidity and pH value), microbiological (TMAB, Lactobacillus spp., mesophilic lactic cocci and yeast count) and sensory properties (consistency, taste and aroma, overall acceptability) of kefir samples were examined on the 1st, 7th, 14th and 21st days of storage. After storage, Lactobacillus spp. (8.0 log cfu/g), the mesophilic lactic cocci (8.0 log cfu/g) and yeast count (6.4 log cfu/g) indicated that S. boulardii adapts well to kefir samples. In addition, it has been determined that the use of S. boulardii in kefir production has no negative effect on the chemical properties of kefir. The effect of the using of S. boulardii for kefir whether containing yeast (G1, G2 and E1) or not (E2) on their chemical, microbiological and sensory properties was determined for the first time. Lactobacillus spp. and S. boulardii interaction in the traditional kefir has been more successful. Ankara-GSb1 kefir containing S.