Biochemical comparative study for the role of selenium and chromium in diabetic neuropathy
Diyabetik nöropatide selenyum ve kromun rolü için biyokimyasal karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 703844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAİD ALSALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Neuropathy is the most common diabetic complication. The patient with type 1 or type 2 diabetes will almost certainly have had a long period (perhaps years) of impaired glucose metabolism by the time they are diagnosed. This is especially true in people with type 2 diabetes, who are often“found”to be diabetic when they present with symptoms and signs of neuropathy. Oxidative stress, on the other hand, may play a role in the pathophysiology of diabetes and its consequences, such as neuropathy. So it is important to study some trace elements that proved its activity as antioxidants such as selenium and chromium. In this work, we will try to find the possible relations between serum selenium and chromium levels and each one of inflammatory parameters relevant to neuropathy such as C - reactive protein, erythrocyte sedimentation rate. Besides, to shed a light on the possible relations between the mentioned trace elements and HbA1c,FBG to provide information about their role in neuropathy. The findings revealed that selenium, chromium have an inverse association CRP, ESR, FBG, HbA1C and all of them have statistically significant differences except for the absence of a difference between age and BMI. The subjects of this study are from Dhi Qar Governorate / Iraq, where the study will be conducted. The study needs at least 105 models including 35 patients with diabetic polyneuropathy in addition to 35 diabetics and 35 healthy volunteers to obtain normal values for the studied criteria.
Özet (Çeviri)
teşhis konulduğunda uzun bir süre (bazen yıllar boyunca) anormal glikoz metabolizmasına sahip olacaktır. Bu, özellikle nöropati semptom ve bulguları ile birlikte diyabetik olduğu“keşfedilen”tip 2 DM'li hastalarda geçerlidir. Öte yandan oksidatif stres de diyabetin patofizyolojisinde ve nöropati dahil komplikasyonlarında önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle selenyum ve krom gibi antioksidan olarak etkinliğini kanıtlamış bazı eser elementleri incelemek önemlidir. Bu çalışmada, C-reaktif protein, Eritrosit Sedimantasyon Hızı gibi nöropati ile ilgili inflamatuar parametrelerin her biri ile serum selenyum ve krom seviyeleri arasındaki olası ilişkileri bulmaya çalışacağız. Ayrıca bahsedilen eser elementler ile HbA1c, FBG arasındaki olası ilişkilere ışık tutmak, nöropatideki rolleri hakkında bilgi vermek. Sonuçlar selenyum, krom ve CRP, ESR, FBG, HbA1C arasında ters bir ilişki olduğunu ve yaş ile VKİ arasında fark olmaması dışında hepsinin istatistiksel olarak anlamlı farklara sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın konuları, çalışmanın yürütüleceği Irak'ın Dhi Qar Valiliği'ndendir. Çalışma, incelenen kriterler için normal değerler elde etmek için 35 diyabetik ve 35 sağlıklı gönüllüye ek olarak diyabetik polinöropatili 35 hastayı içeren en az 105 modele ihtiyaç duymaktadır.