(Co, Mn) katkılı ZnO filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of (Co, Mn) doped ZnO films
- Tez No: 703850
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sol-jel spin kaplama tekniği ile katkısız ve (Co,Mn) katkılı çinko oksit (ZnO) ince filmler, üretilmiştir. Üretilen ince filmler 500°C sıcaklığında tavlanmıştır. Üretilen filmlerin kristal yapısı X-Işını Kırınımı (XRD) yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca bu filmlerin mikroyapıları ve optiksel özellikleri sırasıyla, Taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve UV-Vis spektrofotometre kullanılarak incelenmiştir. Üretilen filmler (010), (002), (011), (012), (110), (013), (112) miller indislerine sahip altıgen yapılı wurtzit çinko oksit ile iyi indekslenmiştir. Tüm filmlerde Mn veya Co' a ait hiçbir kırınım tepesi gözlenmemiştir. Mikro yapılar ise Mangan ve Kobalt katkılı ZnO ince filmlerin kararlı yapıya sahip olduğunu ve cam alttaşa çok güçlü yapışma gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Katkılı ZnO filmlerde kaplama sonrasında hafif çatlaklar gözlemlenmiştir. Tüm filmlerin 300 nm civarında geniş bir absorpsiyon bandına sahip olduğu bulunmuştur. Kobaltsız %5 Mangan katkısı bant enerji değerinde bir artışa neden olmuş ve tane boyutunda bir azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Pure and (Co,Mn) doped zinc oxide (ZnO) thin films sol-gel process using spin-coating. The thin films produced have annealed at 500°C. The crystal structure of produced thin films were determined by X-Ray Diffraction (XRD). In addition, the microstructure and optical properties of the films were investigated using Scanning Electron Microscopy (SEM) and UV-Vis spectrophotometer, respectively. The produced films are well indexed with hexagonal wurtzite zinc oxide with miller indices (010), (002), (011), (012), (110), (013), (112). No diffraction peaks of Mn or Co have observed in all films. Microstructures revealed that Manganese and Cobalt doped ZnO thin films have stable structure and show very strong adhesion to glass substrate. Slight cracks have observed in doped ZnO films after coating. All films were found to have a broad absorption band around 300 nm. Addition of 5% Manganese without cobalt caused an increase in bandgap energy value and a decrease in grain size.