Hepcidine level in renal failure patient and its correlation with inflammation
Böbrek yetmezliği hastalarında hepsidin düzeyi ve inflamasyon ile ilişkisi
  1. Tez No: 703913
  2. Yazar: MARWAH TAHA KHUDHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DOÇ. DR. ABDULLAH ADEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, hemodiyaliz hastalarında hepsidin düzeylerini tespit etmeyi ve böbrek yetmezliğinin derecesi ile inflamasyon durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma Irak'ta Bağdat Eğitim Hastanesi/Medikal Şehri'ne başvuran 90 katılımcı üzerinde prospektif vaka-kontrol, karşılaştırmalı bir çalışma olarak yapılmıştır. Bu katılımcılar 1. grubu 32-65 yaş arası 40 sağlıklı katılımcıdan oluşan kontrol grubu ve 2. grubu 50 hastadan oluşan KBH grubundaki hastalar oluşturmuştur. Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda, böbrek fonksiyonu azaldıkça hepsidin seviyeleri yükselir ve zamanla böbrek hastalığının son aşamasına girerler. Böbreklerdeki hepsidin seviyeleri çok yüksek seviyelere ulaşabilir. Sistemik demir homeostazının ana düzenleyicisi olan hepsidin, inflamatuar anemide rol oynar. KBH'li bireylerde hepsidin seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti ve hastalık ilerledikçe arttığı görülmüştür. Çünkü hepsidin salgılanmasından böbrekler sorumludur. Yüksek seviyesi böbrek filtrelemesini azaltır ve böbrek fonksiyonunu azaltır ve böbrekler hasar gördüğünde eliminasyonu kısıtlanır, bu da serum seviyelerinin yükselmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine hepcidin levels in hemodialysis patients and to evaluate the relationship between the renal failure level and inflammation status. The study was conducted as a prospective case-control, comparative study on 90 participants admitted to Baghdad Teaching Hospital/Medical City in Iraq. The first group (control group) consisting of 40 healthy participants between the ages of 32-65, and the second group consisted of patients in the CKD group consisting of 50 patients. In patients with chronic kidney disease, hepcidin levels rise as kidney function declines, and they eventually enter the final stage of kidney disease. Hepcidin levels in the kidneys can reach very high levels. Hepcidin, the main regulator of systemic iron homeostasis, plays a role in inflammatory anemia. Hepcidin levels were significantly higher in individuals with CKD compared to the control group, and it was observed that they increased as the disease progressed. Kidneys are responsible for hepcidin secretion. Its high level reduces renal filtration and reduces kidney function, and when the kidneys are damaged, its elimination is restricted, resulting in elevated serum levels.