Geriatrik hastalarda kalça kırığının prognoz ve mortalitesinde etkili olan faktörler
Factors influencing the prognosis and mortality of hip fracture in geriatric patients
  1. Tez No: 703914
  2. Yazar: RIDVAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DOÇ. DR. PINAR TOSUN TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzdeartan geriatrik popülasyon ile beraber kalça kırığı insidansı da artmaktadır. Kalça kırığı sonrası mortalite oranları yaş ilerledikçe %30'lara kadar çıkmaktadır.Bu yüzden geriatrik popülasyonda kırık sonrası prognoz ve mortaliteyi olumsuz etkileyen parametrelerin irdelenmesi ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Çalışmamızda bu amaçla çeşitli parametrelerin prognoz ve mortaliteye katkılarını araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 2020-2021 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Servisi'ne başvuran 65 yaş ve üstü kalça kırığı hastaları prospektif olarak incelendi. Çalışmaya katılan 120 hastanın 30 günlük süreçte mortalite oranı %16,7 olarak tespit edildi. Çalışmamızda gecikmiş cerrahi, cerrahinin yapılamaması, malnutrisyon varlığı, hastaneye yatış sonrası görülen deliryum varlığı, yılda hasar ile beraber iki ve daha fazla düşme olması, cerrahi sonrası komplikasyon gelişmesi, IADL skor düşüklüğü ve iki ve daha fazla ek hastalığa sahip olmanın kırık sonrası mortalite oranını arttırdığı gösterilmiştir. Bu parametrelerden malnutrisyonun olması ile cerrahinin gecikmesinin bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, kalça kırığı ile başvuran hastalarda özellikle malnutrisyonu olan hastaların destek tedavilerine daha fazla önem verilmesi, cerrahi müdahalenin olabildiğince erken dönemde yapılması ve bahsi geçen risk faktörlerine sahip hastaların daha yakından takip edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Today, the incidence of hip fracture is increasing with the increasing geriatric population. Mortality rates after hip fracture increase up to 30% with increasing age. Therefore, the need to examine the parameters that negatively affect the prognosis and mortality after fracture in the geriatric population is increasing day by day. In our study, we aimed to investigate the contribution of various parameters to prognosis and mortality. In our study, hip fracture patients aged 65 and over who applied to Atatürk University Medical Faculty Hospital Orthopedics Service between 2020-2021 were prospectively examined. Mortality rate of 120 patients who participated in the study in the 30-day period was determined as 16.7%. In our study, it was found that delayed surgery, inability to perform surgery, presence of malnutrition, presence of delirium after hospitalization, two or more falls with damage per year, development of postoperative complications, low IADL score and two or more additional diseases increased the post-fracture mortality rate shown. Among these parameters, malnutrition and delay in surgery have been shown to be an independent risk factor. In conclusion, it is recommended to give more importance to supportive treatment in patients presenting with hip fractures, especially in patients with malnutrition, to perform surgical intervention as early as possible, and to follow up patients with the aforementioned risk factors more closely.