Study of lactate dehydrogenase and some biochemical parameters in patients with acute renal failure (ARF)
Akut böbrek yetmezliği olan hastalarda laktat dehidrojenaz ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 703938
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, DOÇ. DR. NAWAL ABDULLAH MURTADHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY), böbreğin hızla parçalanması ve vücuttaki atıkların atılamaması ile karakterizedir. Laktat dehidrojenaz (LDH) aktivitesi tahmin edildi ve kan üre (Kü), serum kreatinin (Kr), kreatinin klirensi (KrKl), serum ürik asit (ÜA) düzeylerinin belirlenmesi ve serum lipid değerleri gibi tanısal faktörlerin seviyeleri [Toplam kolesterol (Tk), trigliseritler (TG), yüksek yoğunluklu lipoprotein (YYL), düşük yoğunluklu lipoprotein (DYL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (ÇDYL)] tahmin edildi. Serum ABY'deki toplam serum proteini (TSP), albümin (Alb). Laktat dehidrojenaz enzimi saflaştırıldı ve kısmi ağırlık elektroforez ile hesaplandı. Laktat enzim aktivitesi ile biyokimyasal değişkenler arasındaki doğrusal ilişki incelenmiştir. Bulgu, laktat dehidrojenaz düzeyinde bir artış olduğunu ve yaş ile BMI arasında bir fark olmadığını ortaya koydu. ABY hastalarında LDH ve (Kü, Kr, UA, TK, TG, DYL ve ÇDYL) konsantrasyonu önemli ölçüde arttı. ABY hastalarında (KrKl, TSP, Alb ve YYL) düzeylerinin kontrollere göre anlamlı düzeyde düştüğü bulundu. LDH aktivitesi ile biyokimyasal sonuçlar arasındaki korelasyon, enzim aktivitesi ile biyokimyasal değişkenler arasında pozitif bir korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure (ARF) is characterized by the rapid breakdown of the kidney and the inability to eliminate waste from the body. The activity of lactate dehydrogenase (LDH) was estimated and the levels of diagnostic factors such as blood urea (BU), serum creatinine (Cr), creatinine clearance (CrCl), determination of serum uric acid levels, and the serum lipid values (TC, TG, HDL, LDL, and VLDL) were estimated. Total serum protein (TSP), albumin (Alb) in serum ARF. The lactate dehydrogenase enzyme was purified and the partial weight was calculated by electrophoresis. The linear relationship between lactate enzyme activity and biochemical variables were studied. The finding revealed a rise in the level of lactate dehydrogenase and no difference between age and BMI. The concentration of LDH and (BU, SCr, UA, TC, TG, LDL, and VLDL) were increased significantly in ARF patients. The CrCl, TSP, Alb, and HDL Levels were found to be significantly reduced in ARF patients than in the controls. The correlation between LDH activity and biochemical outcomes showed a positive correlation between enzyme activity and biochemical variables.