Orientalism and the Eastern women in Lord Byron's The Giaour
Orientalism ve Lord Byron'ın The Giaour eserinde Doğulu kadın
  1. Tez No: 703945
  2. Yazar: SÜLEYYA COŞKUN ALTINEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN EMİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Oryantalist söylemin Doğu'nun ve özellikle Doğulu kadınların edebi eserlerdeki temsilleri üzerindeki etkisine ışık tutan bu tez, Oryantalizm ve onun tarih boyunca değişimine odaklanmaktadır. Edward Said, çığır açan Oryantalizm adlı çalışmasında, Doğu ile Batı arasındaki ayrımın doğal değil, insan yapımı olduğunu iddia etmektedir. Doğu-Batı ilişkisinin, Batılılar tarafından rasyonel, eril, medeni Batı'nın aksine ilkel, irrasyonel, kadınsı ve“öteki”olarak üretilen Doğu'nun yanlış imajına dayanan hegemonik bir ilişki olduğunu iddia eder. Oryantalist söylemde oryantalist yazarlar, Doğu'yu ülkelerinin“öteki”ne yönelik siyasal tutumunu yansıtacak tüm olumsuz yönleriyle 'nesne' olan“öteki”olarak tanımlarken; Batı'yı tüm olumlu yönleriyle“kendi”, yani“özne”olarak inşa ederler. Bu tez, Batılı erkek yazarların eserlerinde yazılan, Doğu'nun Batı algısını ve bunun genellikle Doğu dünyasının kendisini somutlaştıran Doğu kadınlarının Oryantalist söylemdeki temsili üzerindeki etkisini belirlemeye çalışmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için bu tez, tarih boyunca Doğu'nun kalıplaşmış imajlarını ve Doğulu kadınların Batı söylemindeki imajını belirli edebi eserlerin ayrıntılı bir incelemesi yoluyla incelemektedir. Böyle bir söylem analizi, Orta Çağ, Rönesans, Sömürge dönemi ve sömürge sonrası dönemler boyunca Batı edebiyat geleneğinin bir incelemesinde Doğu'nun ve Doğulu kadınların Avrupa merkezli temsillerindeki odağın sürdürülmesini sağlar. Doğulu kadın klişelerinin Batı söyleminde sürekliliğini sağlamak için, tez aynı zamanda Lord Byron'ın The Giaour'unun yakından okunmasına odaklanarak Oryantalist seyahat edebi eserlerinin eleştirel bir analizini sunar.
Özet (Çeviri)
Shedding light on Orientalist discourse's impact on the representations of the East and especially on Eastern women in literary works, this thesis concentrates on Orientalism and its mutation throughout history. In his groundbreaking work Orientalism, Edward Said claims that the distinction between the East and the West is not natural but human-made. He asserts that the East-West relationship is a hegemonic relation based on the false image of the East produced by Westerners as the primitive, irrational, feminine 'other' in contrast with the rational, masculine, civilized West. In Orientalist discourse, Orientalist writers construct the West as 'the self,' namely 'the subject' with all the positive aspects, while they define the East as 'the other,' 'the object' with all the negative aspects to reflect their country's political attitude towards 'the other'. The thesis attempts to ascertain the Western perception of the East and its impact on the representation of the Eastern women in Orientalist discourse who often embody the Eastern world itself, written in Western male writers' works. In order to actualize this goal, this thesis examines the stereotypical images of the East throughout history and Eastern women's image in Western discourse through a detailed examination of specific literary works. Such a discourse analysis allows the focus to be maintained on the Eurocentric representations of the East and Eastern women in a survey of the Western literary tradition through the Middle-age, Renaissance, Colonial period, and postcolonial times.. In order to establish a continuity of the Eastern women stereotypes in Western discourse, the thesis also presents a critical analysis of Orientalist travel literary works focusing on a close reading of Lord Byron's The Giaour.