İndol türevi schiff bazı bileşiklerinin insan karbonik anhidraz izoenzimleri ve asetilkolinesteraz enzimi üzerine etki mekanizmaları
Mechanisms of effect of indole derivative schiff base some compounds on human carbonic anhydrase isoenzymes and acetylcholinesterase enzyme
- Tez No: 703954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Enzimler canlı sistemlerdeki metabolizmayı oluşturan tüm biyokimyasal reaksiyonlarda görev yapan biyolojik katalizörlerdir. Bu tez çalışmasında İndol türevi schiff bazı bileşiklerinin insan eritrositleri karbonik anhidraz I (hCA-I) ve II (hCA-II) izoenzimleri ve asetilkolinesteraz (AChE) aktiviteleri üzerine in vitro inhibisyon etkileri araştırıldı. Materyal ve Metot: Bu amaçla öncelikle hCA-I ve hCA-II izoenzimleri CNBr ile aktifleştirilmiş Sepharose-4B-L-Tirozin- sülfonamid afinite kolon kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. İzoenzimlerin saflığı SDS-PAGE ile kontrol edildi. Saflaştırma işlemlerinden sonra hCA-I ve hCA-II izoenzimleri üzerinde indol türevi schiff bazı bileşiklerinin inhibisyon etkileri esteraz aktivite metodu ile araştırıldı ve bu bileşiklerin her iki izoenzim için IC50, Ki değerleri ve inhibisyon tipleri belirlendi. Çalışmamızda ayrıca indol türevi schiff bazı bileşiklerinin AChE aktivitesi üzerindeki inhibisyon etkileri araştırıldı. Her bir bileşik için IC50, Ki değerleri hesaplandı ve inhibisyon tipleri belirlendi. Bulgular: Çalışmada IC50 ve Ki değerleri hCA-I izoenzimi için sırasıyla 38.50-231.05 nM ve 36.18 ± 3.07- 224.29 ± 5.78 nM aralığında olduğu belirlendi. Aynı parametreler hCA-II izoenzimi için sırasıyla 33.01-216.28 nM ve 31.30 ± 2.63-201.64 ± 7.25 nM aralığında hesaplandı. İndol türevi Schiff bazı bileşiklerinin AChE için IC50 ve Ki değerleri sırasıyla 31.84- 135.90 nM ve 6,82 ± 0,72 - 110,30 ± 9,26 nM aralığında olduğu belirlendi. Sonuç: İndol türevi schiff bazı bileşiklerinin hCA-I, hCA-II ve AChE enzimlerini önemli ölçüde inhibe ettiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Enzymes are biological catalysts that serve in all biochemical reactions that make up the metabolism in living systems. Carbonic anhydrase (E.C.4.2.1.1) was obtained from human erythrocytes, while acetylcholine esterase (AChE, acetylcholine acetylhydrolase, EC 3.1.1.7) was readily obtained. As the first step of the study, its in vitro effects on carbonic anhydrase isoenzyme I and II (hCA-I and hCA-II) were investigated. Material and Method: First, hCA-I and hCA-II isoenzymes were purified using Sepharose-4B-L-Tyrosine-sulfinamide affinity column chromatography. To determine the purity of the enzymes, SDS-PAGE was performed. After purification, the inhibition effects of indole derivative Schiff base compounds on hCA-I and hCA-II enzoenzymes were examined and Ki and IC50 values were calculated. In our study, the inhibitory effects of indole-derived schiff base compounds on AChE activity were also investigated. In the inhibition studies of AChE, activity was measured according to the Ellman method. IC50 and Ki values were calculated for each substance. Results: In the study, IC50 and Ki values were determined to be in the range of 38.50-231.05 nM and 36.18 ± 3.07-224.29 ± 5.78 nM for hCA-I isoenzyme, respectively. The same parameters were calculated in the range of 33.01-216.28 nM and 31.30 ± 2.63-201.64 ± 7.25 nM for the hCA-II isoenzyme. The IC50 and Ki values for AChE of indole derivative Schiff base compounds were determined to be in the range of 31.84 - 135.90 nM and 6.82 ± 0.72 - 110.30 ± 9.26 nM. Conclusions: It was observed that indole derivative Schiff base compounds inhibited hCA-I, hCA-II and AChE enzymes significantly.