A qualitative investigation of charity bazaars within the context of neo-institutional theory
Yeni kurumsal kuram bağlamında hayır çarşıları üzerine nitel bir inceleme
- Tez No: 703968
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ZAFER ERDOĞAN, DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışma, temelde bir bağış toplama yöntemi olarak ortaya çıkan seküler ve seküler olmayan (dini) hayır çarşılarının genel yapılarını kurumsal açıdan anlamayı, kendi içlerindeki ve aralarındaki eş biçimliliği incelemeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu çarşıların kurumsallaşma ve meşruiyet süreçlerinin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Ayrıca, araştırma bulguları üzerinden hayır çarşılarına ilişkin bir bağış toplama modeli önerilecektir. Betimsel bir niteliğe sahip olan bu çalışma, genel olarak nitel araştırma mantığı ile oluşturulmuştur. Araştırma verileri, hayır çarşısı organizatörlerinden derinlemesine görüşme tekniği ile toplanmış ve yönlendirilmiş içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bunun neticesinde, dini tüm hayır çarşılarının birbiri ile eş biçimli olduğu sonucuna varılmıştır. Seküler olanlardan Hayır Çarşısı (F), (G) ve (H) kendi aralarında eş biçimliliğe sahiptir. Ancak, Hayır Çarşısı (I) ve (J) diğer seküler hayır çarşılarından farklılaşmakta olup, birbirleri ile eş biçimlidir. Ayrıca, dini hayır çarşıları ile Hayır Çarşısı (F), (G) ve (H) arasında eş biçimlilik olduğu ve yarı kurumsallaşma aşamasında daha önceden kazanılmış olan meşruiyetlerini sürdürürken, diğerlerinin kurumsallaşma öncesi aşamada meşruiyet kazanmaya çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunlara ilaveten, dini hayır çarşıları ve Hayır Çarşısı (I) ve (J), bunları düzenleyen kar amaçsız örgütlerin meşruiyet elde etmesinde aracılık rolü oynamaktadır. Öte yandan, Hayır Çarşısı (F), (G) ve (H)' yi organize eden kar amaçsız örgütlerin dış çevre tarafından genel olarak kabul görmesi ise, ilgili hayır çarşılarının meşrulaşmasına aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to conceive the general structures of secular and non-secular charity bazaars that have emerged as a fundraising method and to examine the isomorphism both within and between them. It is also aimed to investigate the institutionalization and legitimacy processes of those bazaars. Moreover, through the research findings, a fundraising model regarding the charity bazaars will be proposed. This study, which has a descriptive characteristic, has generally been formed with the logic of qualitative research. The research data were collected through in-depth interview technique from the organizers of charity bazaars and analyzed with directed content analysis method. As a result of this, it has been concluded that all non-secular charity bazaars are isomorphic to each other. Of the secular ones, Charity Bazaar (F), (G) and (H) have isomorphism among themselves. However, Charity Bazaar (I) and (J) differ from other secular charity bazaars and isomorphic to each other. It has also been concluded that there is isomorphism between non-secular charity bazaars and Charity Bazaar (F), (G) and (H) and they maintain their previously gained legitimacy at the semi-institutionalization stage while others strive to gain legitimacy at the pre-institutionalization stage. In addition to these, non-secular charity bazaars and Charity Bazaar (I) and (J) play a mediating role in the legitimization of the non-profit organizations orchestrating them. On the other hand, the fact that the non-profit organizations organizing Charity Bazaar (F), (G) and (H) are generally accepted by the external environment mediates the legitimation of the relevant charity bazaars.