İdrak gazetesinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Idrak newspaper
- Tez No: 703992
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 758
Özet
İdrak gazetesi 1919 yılında 28 Nisan – 22 Temmuz tarihlerinde 33 sayı yayınlanmıştır. '' İştirakçı '' Hilmi tarafından yayınlanmıştır, gazete aynı zamanda Türkiye Sosyalist Fırkasının yayın organıdır. Gazete yayınlanmaya başladıktan kısa bir süre sonra 15.sayıda kapatılmış, ancak 1,5 ay sonra tekrar yayınlanmaya başlanmıştır, 17 gün yayınlandıktan sonra 33.sayıda kalıcı olarak yayın hayatına son verilmiştir. Gazetenin 16. , 17. Ve 21. Sayıları bulunamamıştır. İdrak sosyalizmin Osmanlı Türkiye'sinde tanıtımı ve yayılması konusunda etkili olmuştur. Sosyalizm ile ilgili isimsiz yazı dizileri yayınlamışlardır, '' Sosyalizm Alemi '' haberlerle dünyadaki ve memleketteki işçi hareketleri, sosyalist hareketler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca barış görüşmeleri, İttihatçıların davaları, devletin yaptığı atamalar, Damat Ferit Paşa kabinesi ve İzmir'in işgali, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda haberler yapılmıştır. Gazete İttihatçılara karşı sert bir muhalefet yapmaktadır, bu yazılara ve haberlere yansımıştır, Damat Ferit Paşa ve hükümetiyse desteklenmektedir. Gazete Osmanlı'dan ve dünyadan haberler yapmış, İstanbul'dan haberler yaptığı için aynı zamanda yerel gazetedir.
Özet (Çeviri)
The newspaper İdrak was published in 33 issues between April 28 and July 22 in 1919. Published by“Participant”Hilmi, the newspaper is also the publication organ of the Socialist Party of Turkey. The newspaper was closed in the 15th issue shortly after it started to be published, but it started to be published again 1.5 months later, and it was permanently discontinued in the 33rd issue after 17 days of publication. The 16th, 17th and 21st issues of the newspaper could not be found. Cognition was influential in the promotion and spread of socialism in Ottoman Turkey. They have published anonymous series of articles about socialism, and information about the workers' movements and socialist movements in the world and in the country, with the news of the“Socialism Realm”. In addition, news on the peace negotiations, the trials of the Unionists, the appointments made by the state, the Damat Ferit Pasha cabinet and the occupation of İzmir, were made in the economic, social and cultural fields. The newspaper is strongly opposed to the Unionists, this is reflected in the articles and news, and Damat Ferit Pasha and his government are supported. The newspaper made news from the Ottoman Empire and the world, and is also a local newspaper because it reports from Istanbul.