Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde antibiyotik yönetim programı-karbapenem kısıtlı dönemin klinik, laboratuvar, maliyet üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 704034
  2. Yazar: DİLEK ASİLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Amaç: Karbapenem kısıtlı AYP'nin; 3.basamak YBÜ'de enfeksiyon etkenlerinin direnç profilinde değişiklik, YBÜ kalış süresi ve mortalite, ATİ hesaplanarak iki dönem arasında antibiyotik kullanım miktarı ve maliyet üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi'nde COVID-19 hastalarının izlendiği 3.basamak YBÜ'de Temmuz 2020 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında iki günün üzerinde yatarak tedavi almış 572 hastanın, karbapenem kısıtlı AYP uygulanarak beşer aylık sürelerle öncesi ve sonrası (1.dönem ve 2.dönem) verileri karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların klinik, demografik, fizik muayene, laboratuvar, kültür sonuçları ve antibakteriyel tedavileri kaydedildi. Etkenlerin mikrobiyolojik analizinde VITEK-2 Compact (BioMérieux, Fransa) sistem kullanıldı, etkenler GSBL, MDR ve XDR olması ve enfeksiyon insidans dansite ve hızları açısından karşılaştırıldı. Antibiyotiklerin kullanım miktarının hesaplanmasında ATK/TGD-100 HG metodolojisi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Carbapenem-restricted ASP; The aim of this study was to examine the effects of the changes in the resistance profile of the infectious agents in the 3rd level ICU, the duration of ICU stay and mortality, and the amount of antibiotic use and cost between the two periods by calculating ATI. Materials and Methods: In Ankara City Hospital, 572 patients who received inpatient treatment for more than two days between July 2020 and May 2021 in the 3rd level ICU, where COVID-19 patients were followed, were treated with carbapenem-restricted ASP for five-month periods before and after (1st period and 2nd period) data were compared. Clinical, demographic, physical examination, laboratory, culture results and antibacterial treatments of the patients included in the study were recorded. The VITEK-2 Compact (BioMérieux, France) system was used for the microbiological analysis of the agents, and the agents were compared in terms of being ESBL, MDR and XDR, and infection incidence density and rates. ATC/DDD-100 PD methodology was used to calculate the amount of use of antibiotics.