Iraklı Türkmen şair Es'ad Nâ'ib'in Armağan ve Keşkül adlı eserleri (İnceleme – metin)
Armaghan and Keshkul by Iraqi Turkmen poet Esad Naib (Investigate - text)
- Tez No: 704045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇÖM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
20. yüzyıl Irak Türkmen edebiyatı temsilcilerinden Es'ad Nâ'ib, ilimle uğraşan bir aileye mensuptür. 25.01.1897'de Kerkük'te doğmuş, geleneğe dayalı dinî eğitimin yanında modern tahsil de görmüş ve 1921 – 1963 yılları arasında öğretmenlik, okul müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur. Kaleme aldığı Zamanın Eli, Yapraklar, Armağan, Kerkük Nükteleri adlı eserleriyle kültür hayatına da hizmet etmiştir. Es'ad Nâ'ib'in Öğrenciler için hece ölçüsüyle yazdığı, ilgi çekici ve eğitici konuları içeren, Armağan adlı eseri onun eğitimci kişiliğinin göstergesi olmuştur. Bununla birlikte, Nâ'ib'in çoğu aruzla yazılmış, bazılarında Fuzûlî etkisi açıkça görülen şiirleri bir yazma hâlinde Keşkül adlı eserinde toplanmıştır. Tezimizde Armağan ve Keşkül eserlerin edebî özelliklerinin incelenmesi yanında şairin hayatı, edebî şahsiyeti, Irak Türkmen edebiyatındaki yeri ve önemi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Asad Naib, one of the representatives of 20th century Iraqi Turkmen literature, belongs to a family that deals with science. He was born in Kirkuk on 25/01/1987, received modern and traditional religious education and worked as a teacher and school principal between 1921 and 1963. He also served the cultural life with his works, Zamanın Eli, Yapraklar, Armağan (Armaghan), Kerkük Nükteleri. Asad Naib's Armağan (Armaghan), which was written by syllabic meter for students and contains interesting and educational topics, has been the indicator of his educational personality. However, most poems of Naib, written in aruz prosody, some clearly influenced by Fuzûlî, are collected in a manuscript called Keşkül (Keshkul) In this thesis, in addition to examining the literary features of the works, Armağan (Armaghan) and Keşkül (Keshkul), it is considered necessary to deal with the poet's life, his literary personality and his place and importance in Iraqi Turkmen literature in detail.