Vitreous humour hipoksantin, potasyum, sodyum ve klor değerlerinin postmortem intervalin belirlenmesinde kullanımı
Using in viterous humoun, hypoxanthine potassium, sodium and clor levels determining postmortem interval
  1. Tez No: 164416
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
135 ÖZET Araştırmamız ; 28 Nisan - 17 Ağustos 2004 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde ölüm zamanı ve nedenleri bilinen 65 otopsi olgusundan alınan vitreous humour(VH) örneklerinde; Hx, K+,C1- ve Na+ konsantrasyonlarının, postmortem(PM) ilk 37.5 saatteki sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. PM VH kimyasal analizlerinde bugüne kadar yapılan bir çok araştırmada, bilinen en değerli yöntemin özellikle ilk 24 saatte VH'da K+ değerlerinin kullanılmasının olduğu ifade edilmekle birlikte, bazı araştırmacılar PM ilk 24 saatte Hx değerlerini kullanılarak, PMİ tayini yapılmasının daha doğru sonuçlar verebileceğini belirtmektedir. Çalışmamız bu parametrelerin PMİ tahmininde kullanılabilirliğini değerlendirmek üzere planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
137 ABSTRACT Our study deals with the evaluation of first 37.5 hour postmortem(PM) concentration levels of hipoxanthine (Hx), potassium (K+), chlorite (C1-), and sodium (Na+) obtained from vitreous humor (VH) samples of 65 cases (postmortem times and causes were all known) collected between April 28th - August 1 7th 2004 at The Council of Forensic Medicine Ankara Group Chairmanship, Morgue Department. Although recent studies on the chemical analysis of PM VH stated that the most valuable known method especially for the first 24 hours of postmortem period was utilization of K+ values, however some researchers pointed out that the use of Hx value in first 24 hours of postmortem period might give better results to determine the postmortem time. Our study was planned to assess the applicability of these parameters for determination of postmortem time. We found significant correlation between postmortem VH Hx and K+ values obtained from both eyes (r = 0.646, p < 0.001). Hx concentration increased in a linear manner and started immediately after postmortem, not after a stable period. K+ concentrations were shown better correlation with the postmortem period. However, in the first 37.5 hour postmortem period, with the utilization of formulae developed by Munoz, the estimation of postmortem time using Hx values gave more realistic results compared with K+ values. In addition, the formulae developed by Munoz also gave more realistic results compared with the formulae developed by Rognum and Madea for postmortem time determination. In samples simultaneously collected from both eyes, postmortem VH Hx, K+, CI- and Na+ concentrations showed no statistically significant difference between each eyes.138 Although increase in the climatic temperature caused a marked increase in Hx concentrations, and minimal on K+ concentrations. No significant linear relationship between postmortem VH CI-, Na+ concentrations and postmortem interval was determined, and hence it was thought that utilization of these parameters in the determination of postmortem time might give erroneous results. We conclude that the utilization of postmortem vitreous humor concentrations of Hx and K+ together with the methods used in forensic practice,may give better results.