Tiroid malignite potansiyeli belirsiz tümörler ve non-invaziv foliküler tümörlerin demografik, klinik ve takip süreçlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic, clinical, and follow-up processes of thyroid tumors with uncertain malignant potential and non-invasive follicular tumors
- Tez No: 704186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı papiller benzeri nükleer özelliklere sahip tiroid neoplazmı (NİFTP), malignite potansiyeli belirsiz iyi diferansiye tümör (MPB-İDT) ,malignite potansiyeli belirsiz foliküler tümör (MPB-FT) ve malignite potansiyeli belirsiz hurtle hücreli tümör (MPB-HHT) tanıları ile takip edilen hastaların; klinik özellikleri, tedavi ve takip süreçlerini değerlendirerek klinik pratiğimize ışık tutmasıdır. Çalışmada 2015 - 2020 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde subtotal ve total tiroidektomi operasyonu yapılmış ve patolojisinde MPB-İDT, MPB-FT, MPB-HHT ve NİFTP tanısı olan 49 hastanın demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar sonuçları, preop ultrason (US) raporları, tedavi ve takip süreçleri retrospektif olarak incelendi ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Post-op histopatolojik incelemede tanı grupları arasında yapılan değerlendirilmede operasyon türü, eşlik eden mikropapiller karsinom, tümör boyutu, kapsül varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kapsül invazyonu ve kapsül düzensizliği açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. Kapsül invazyonu ve kapsül düzensizliği NIFTP grubunda gözlenmemiştir. Bu grupta yer alan tümörlerde RAİ tedavisi verilmesi yönünde bir görüş birliği yoktur. Bizim çalışmamıza dahil edilen 49 hastadan 8 tanesi RAİ tedavisi aldı 41 tanesi almadı ve hiç birinde nüks hastalık saptanmadı. Hastaların 13 tanesinde tümör boyutu 4 cm'den büyüktü ve bu gruptan sadece 1 hasta RAİ tedavisi almıştı. Bu da büyük boyutlu tümörlerde de RAİ tedavisi verilmeden hastaların takip edilebileceği görüşünü desteklemektedir ve çalışmamızın literatüre bu yönden katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to improve our clinical practice by assessing the clinical features, treatments, and follow-ups of the patients diagnosed with Non-invasive follicular thyroid neoplasm with papillary like nuclear features (NIFTP), Well-differentiated thyroid neoplasm of uncertain malignant potential (WDT-UMP), Follicular tumor of uncertain malignant potential (FT-UMP), and Hurthle cell neoplasm of uncertain malignant potential (HCN-UMP). In this study, demographic and clinical characteristics, laboratory results, preoperative ultrasound (US) reports, treatment and follow-up processes of 49 patients who underwent subtotal and total thyroidectomy and were pathologically diagnosed with WDT-UMP, FT-UMP, HCN-UMP, and NIFTP in Bursa Uludag University Medical Faculty Hospital between 2015-2020 were retrospectively analyzed, and no statistically significant difference was found. No statistically significant difference was found between the diagnosis-related groups in the post-op histopathological evaluation regarding the type of operation, accompanying micropapillary carcinoma, tumor size, and presence of a capsule. A statistically significant difference was found in capsule invasion and capsule irregularity among the groups. Capsule invasion and capsular irregularity were not observed in the NIFTP group. Among the 49 patients included in our study, 8 patients received Radioactive Iodine (RAI) treatment, 41 did not, and no relapse was detected in any patient. Tumor size was greater than 4 cm in 13 patients, and only 1 patient from this group had received RAI treatment. This outcome supports the argument that large-sized tumors could also be followed without RAI treatment which our study may contribute to the literature in this respect.