Nakil öncesi kardiyovasküler hastalık varlığının böbrek nakli sonrası greft ve hasta sağkalım sonuçları üzerine etkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the effect of the presence of cardiovascular disease on graft and patient survival outcomes after kidney transplantation
  1. Tez No: 704192
  2. Yazar: HATİCE DEMİRCİ KÜÇÜKELYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu retrospektif çalışmada Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi'nde Ocak 2006 – Mayıs 2019 tarihleri arasında böbrek transplantasyonu yapılan 599 hastada, böbrek nakli sonrası kardiyovasküler olay gelişen hastaların özellikleri ve risk faktörleri araştırıldı. Nakil sonrası kardiyovasküler olay varlığının greft ve hasta sağkalımı üzerine olan etkileri incelendi. Serimizde nakil sonrası kardiyovasküler olay sıklığı %14.69 idi. Çalışmamız Çalışmamız serebrovasküler olay ilişkili hemipleji varlığının, nakil öncesi yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) düzeyinin, nakil sonrası dislipideminin, kalp kapak hastalığı varlığının, nakil sonrası hipertansiyonun ve Pre-operatif dönemle karşılaştırıldığında 1. yıl ürik asit düzeylerinin yüksekliğinin, kardiyovasküler olay gelişimi için bağımsız risk faktörleri olduğunu belirledi. Enterik kaplı mycophenolate sodium (EC-MPS) + takrolimus (Tac) + prednizolon (P) immünsüpresif rejim kullanımı, kardiyovasküler riski azalttı. Transplant öncesi diyaliz süresi, nakil öncesi SCORE ve Charlson komorbite indeksleri, hasta sağkalım analizinde mortallite için risk faktörleri idi. Donör yaşı, Post-operatif konjestif kalp yetmezliği, nakil öncesi Charlson komorbidite indeksi ise greft sağkalımı analizinde greft yetmezliği ile ilişkili faktörlerdi. Nakil sonrası kardiyovasküler hastalıklar, hasta ve greft sağkalımını tehdit eden önemli nedenlerden biridir. Başarılı bir böbrek nakli için geleneksel risk faktörlerinin agresif yönetimi ve kardiyovasküler hasarın en aza indirilmesi şarttır. Nakil hekimleri, skorlama sistemlerini kullanarak nakil sonrası takipte kardiyovasküler riski hesaplayabilir. Bu amaçla yapılacak çok merkezli çalışmalar, kardiyovasküler komplikasyon riski taşıyan alıcılarda tedavi algoritmalarının geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, the characteristics and risk factors of patients who developed a cardiovascular event after kidney transplantation in 599 patients who had kidney transplantation between January 2006 and May 2019 at Bursa Uludağ University Medical Faculty Kidney Transplant Center were investigated. We investigated the effects of post-transplant cardiovascular events on graft and patient survival. In our cohort, the frequency of cardiovascular events after transplantation was 14.69%. Our study found that the presence of cerebrovascular event-related hemiplegia, pre-transplant high-density lipoprotein (HDL) level, post-transplant dyslipidemia, heart valve disease, post-transplant hypertension, and high uric acid levels in the 1st year compared to the preoperative period were independent risk factors for the evolution of cardiovascular events. Use of immunosuppressive regimen consisted of tacrolimus (Tac) + enteric-coated mycophenolate sodium (EC-MPS) + prednisolone (P) reduced cardiovascular risk. Pre-transplant dialysis time, pre-transplant SCORE and Charlson comorbidity indices were risk factors related with mortality in patient survival analysis. In graft survival analysis, donor age, postoperative congestive heart failure, and pre-transplant Charlson comorbidity index were associated with graft failure. Post-transplant cardiovascular diseases are one of the important causes that threaten patient and graft survival. Aggressive management of traditional risk factors and minimization of cardiovascular damage are essential for a successful kidney transplant. Transplant physicians can calculate cardiovascular risk in post-transplant follow-up using scoring systems. Multicenter studies for this purpose will help to develop treatment algorithms in recipients at risk of cardiovascular complications.