Böbrek nakli alıcılarında birinci yılda hiperparatiroidizm ile ilişkili faktörler ve hiperparatiroidi varlığının klinik sonlanımlara etkisi
- Tez No: 881369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada; böbrek nakli sonrası 1. yılda persistan hiperparatiroidisi olan hastaların klinik ve laboratuvar parametrelerinin retrospektif olarak incelenerek hiperparatirodiyi etkileyen faktörlerin, klinik sonlanımların ve tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2014 ve 2021 yılları arasında böbrek nakli olup Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Renal Transplantasyon polikliniğinde takip edilen hastalar çalışmaya alınmış ve verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Nakil öncesi ve nakil sonrası 1. yıl paratiroit hormon (PTH) düzeyleri olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza 119 hasta dahil edildi ve nakil öncesi ve sonrası laboratuvar sonuçları, radyolojik görüntülemeleri, ilaç kullanım öyküleri ve klinik sonlanımları incelendi. Bulgular: Hastaların nakil anındaki ortalama yaşı 42.5 ± 11.7 yıl idi. Hastaların cinsiyetine bakıldığında 69'u (%58) erkek iken 50'si (%42) kadın idi. Nakil öncesi 101 kişi (%84.9) hemodiyaliz (HD), 4 kişi (%3.4) periton diyalizi (PD) tedavisi almıştı. 14 kişiye (%11.8) preemptif transplantasyon yapılmıştı. Diyaliz tedavisi alan hastaların ortalama diyaliz süresi 88.9 ± 62.2 ay idi. Hastaların %47.9'unda canlı vericili, %52.1'inde kadaverik transplantasyon uygulanmıştı. Donörlerin ortalama yaşı 48.2 ± 14.1 yıl idi ve %47.9'unu canlı, %52.1'ini kadaverik vericiler oluşturmaktaydı. Hastaların nakil öncesi PTH ortalaması 675 589 pg/ml idi (minimum 38 pg/mL, maksimum 3482 pg/mL). Hastaların nakil öncesi %72.3'ünde serum PTH değeri >300 pg/mL idi. Nakil öncesi dönemde sinakalset kullanımı %10.1 idi. Böbrek nakli sonrası 1. yılda PTH düzeyi 10.5 mg/dL olan 18 kişi (%15.1) var idi. PTH >168 pg/mL değerine sahip hastalarda nakil anında hasta yaşı daha ileri, nakil öncesi diyaliz süresi daha uzun, donör yaşı daha genç, nakil öncesi PTH değeri daha yüksek, nakil öncesi sinakalset tedavisi alma oranı daha yüksek, nakil öncesi kardiyovasküler hastalık (KVH) öyküsü olması daha az saptandı ve aralarında anlamlı bir ilişki vardı (p 168 pg/mL olan grupta 1.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the aim was to retrospectively examine the clinical and laboratory parameters of patients with persistent hyperparathyroidism in the first year after kidney transplantation and compare the factors influencing hyperparathyroidism, clinical outcomes, and treatment methods. Materials and Methods: Patients who underwent kidney transplantation between 2014 and 2021 and were followed at the Renal Transplantation outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. Patients with pre-transplant and post-transplant 1st-year parathyroid hormone (PTH) levels were included in the study. A total of 119 patients were included, and pre-transplant and post-transplant laboratory results, radiological imaging, medication histories, and clinical outcomes were examined. Results: The average age of patients at the time of transplantation was 42.5 ± 11.7 years. When looking at the gender distribution, 69 (58%) were male, and 50 (42%) were female. Before transplantation, 101 individuals (84.9%) received hemodialysis (HD), 4 individuals (3.4%) received peritoneal dialysis (PD), and preemptive transplantation was performed in 14 individuals (11.8%). The average duration of dialysis for patients receiving dialysis treatment was 88.9 ± 62.2 months. Living donor transplantation was performed in 47.9% of patients, and cadaveric transplantation was performed in 52.1%. The average age of donors was 48.2 ± 14.1 years, with 47.9% being living donors and 52.1% cadaveric donors. The pre-transplant parathyroid hormone (PTH) average for patients was 675 ± 589 pg/ml (minimum 38 pg/mL, maximum 3482 pg/mL). In 72.3% of patients, serum PTH levels were >300 pg/mL before transplantation. The use of cinacalcet in the pre-transplant period was 10.1%. In the first year after kidney transplantation, the rate of patients with PTH levels 10.5 mg/dL.