Teknolojik yeniliklerin tedarik zinciri ve lojistik süreçlerinde kullanılmasında insan-teknoloji etkileşimi
Human-technology interaction in using technological innovations in supply chain and logistics processes
  1. Tez No: 704212
  2. Yazar: KEMAL KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Teknolojik yeniliklere uyum sağlamak günümüzde işletmeler açısından giderek artan bir zorunluluk haline gelmektedir. Küresel alandaki zorlu rekabet koşullarında sürdürülebilir olma ve rekabet avantajı sağlama çabası içerisinde olan işletmeler, bir taraftan teknolojik altyapılarını geliştirirlerken diğer taraftan iş birliklerinin avantajlarından faydalanma yoluna giderek etkin bir tedarik zinciri oluşturmaya çalışmaktadırlar. Tedarik zinciri ve lojistik süreçlerde teknolojik yeniliklere uyum aşamasında insan faktörü ön plana çıkmakta ayrıca teknolojinin ekonomik başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Bu çalışma ile işletmelerin sürdürülebilir başarılarındaki iki önemli unsur olarak kabul edilen insan ve teknoloji unsurları Yeniliklerin Yayılması Teorisi çerçevesinde firma düzeyinde birlikte ele alınmıştır. Yeniliğin algılanan özelliklerinin, tedarik zinciri ve lojistik süreçlerdeki teknolojik yeniliklerin kullanılmasına ne düzeyde etki ettiği ve insan-teknoloji etkileşimi ile yeniliğin algılanan özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma neticesinde temel olarak, teknolojik yeniliklerin algılanan özelliklerinin ve işletmelerin yenilikçilik özelliklerinin insan-teknoloji etkileşimi üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adapting to technological innovations is becoming an increasing necessity for businesses. Businesses, which strive to be sustainable and provide competitive advantage in the challenging competitive conditions in the global arena, are trying to create an effective supply chain by taking advantage of the advantages of cooperation while improving their technological infrastructure on the one hand. In the supply chain and logistics processes, the human factor comes to the fore at the stage of adaptation to technological innovations, and the human factor has a great impact on the economic success of technology. In this study, human and technology elements, which are accepted as two important elements in the sustainable success of enterprises, are discussed together at the firm level within the framework of the Diffusion of Innovation Theory. The extent to which the perceived characteristics of the innovation affect the use of technological innovations in the supply chain and logistics processes, and the relationship between human-technology interaction and the perceived characteristics of the innovation have been investigated. As a result of the research, it has been concluded that the perceived characteristics of technological innovations and the innovativeness of enterprises are effective on human-technology interaction.