Epizodik hışıltı tanısı ile izlenen çocuklarda astım gelişiminin değerlendirilmesi
Diagnostic evaluation of epi̇sodic wheeze followed by development in children with asthma
- Tez No: 467019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.FERAH GENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ-AMAÇ Hışıltılı çocuk tanımı birbirinden farklı patofizyolojisi, seyri ve prognozu olan hastalıkları içinde barındırmaktadır. Günümüz koşullarında hışıltının seyrinin önceden tahmin edilmesini sağlayacak somut tetkikler bulunmamaktadır. Hışıltılı çocukların hangilerinin astım olacağını belirlemek ve risk faktörlerini önceden bilmek astım kontrolünde önem kazanmaktadır. Bu kapsamda yapacağımız çalışmada epizodik hışıltılı okul öncesi çocuklarda adölesan dönemde astım gelişip gelişmediği ve buna sebep olan risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık GEREÇ- YÖNTEM Kesitsel, retrospektif bu çalışmayaOcak 1995- Aralık 2000 tarihleri arasında doğmuş olup okul öncesi dönemlerinde Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Kliniği'nde epizodik hışıltı tanısı ile takip edilen hastaların tümü alındı. Hastalara en az 15 yıl sonra telefon ile ulaşılarak astım varlığı ve astımla ilişkili risk faktörlerini sorgulayan anket uygulandı. Astımlı hastalar hastaneye çağırılarak deri prick testi ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Hastalardaki astım tipi, astım şiddeti ve risk faktörleri belirlendi. BULGULAR Çalışmaya alınan 198 hastadan telefon ile 103'üne (%52) ulaşıldı. Hastaların 34'ü (%33) kız, 69'u (%67) erkekti. Yaş ortalaması 18,1±1,6 (16-22) yıl, ilk hışıltı görülme yaşı ortalama 11,7±5,5(2-24) ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: The definition of a wheezy child has different pathophysiology, pathology and prognosis. In today's conditions, there are no concrete tests to predict the course of the wheeze. Determining which of the children with wheezing will be asthma and knowing the risk factors is important in asthma control. In this study, we aimed to determine whether asthma developed during adolescence period in pre-school children with episodic wheezing and to determine the risk factors that cause it. MATERIALS-METHODS: Cross-sectional, retrospective study between January 1995 and December 2000, was born in preschool Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital Pediatric Allergy Clinic in episodic wheeze, all patients diagnosed with were followed. At least 15 years after the patient questionnaire on risk factors associated with reaching the presence of asthma and asthma it was administered by telephone. Patients with asthma were called to the hospital, it was carried out skin prick test and pulmonary function test. Type in patients with asthma, asthma severity and risk factors have been identified. RESULTS: Of the 198 patients taken to work, 103 (52%) were reached by telephone. Thirty-four (33%) of the patients were female and 69 (67%) were male. The mean age was 18.1 ± 1.6 (16-22) years and the mean age of first wheezing was 11.7 ± 5.5 (2-24) months. Thirteen patients (9.8%) were followed up with asthma diagnosis and were seen to receive treatment.