Pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin erteleme davranışlarının yaşam stilleri, içsel güdülenme düzeyleri ve demografik özellikler açısından incelenmesi
Investigation of university students' procrastination behaviour in terms of life styles, intrinsic motivation levels and demographic characteristics in the pandemic period
- Tez No: 704232
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemi dönemindeki üniversite öğrencilerinin erteleme davranışları ile yaşam stilleri ve içsel güdülenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca öğrencilerin erteleme davranışlarının bireylerin cinsiyeti, fakülteleri, sınıf düzeyleri, anne ve baba eğitim durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma Betimsel Tarama Modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 261 kadın, 139 erkek olmak üzere toplam 400 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında, bireye ilişkin kişisel bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, bireylerin erteleme davranışı düzeylerini ölçmek için“Erteleme Davranışı Ölçeği”, yaşam stilleri düzeylerini ölçmek için“Yaşam Stilleri Envanteri”ve içsel güdülenme düzeylerini ölçmek için“Akademik Motivasyon Ölçeği”içsel güdülenme alt boyutu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama, standart sapma ve korelasyonları hesaplanmıştır. Araştırmada, Doğrusal Regresyon analizi, Pearson Korelasyon analizi, değişken türüne göre ikili gruplarda Bağımsız Örneklem t testi ve ikiden fazla gruplarda Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yaşam stillerinin erteleme davranışını %17 oranında açıkladığı ve anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Yaşam stillerine ait mükemmeliyet ve benlik saygısı alt boyutlarının erteleme davranışı üzerinde anlamlı etkiye sahip oldukları; mükemmeliyet yaşam stilinin erteleme davranışını negatif yönde etkilediği/azalttığı, benlik saygısı yaşam stilinin ise erteleme davranışını pozitif yönde etkilediği/artırdığı belirlenmiştir. İçsel güdülenmenin erteleme davranışını %8 oranında açıkladığı, negatif yönde etkilediği/azalttığı ve anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, erteleme davranışı ile yaşam stilleri arasında bir ilişki bulunmazken, erteleme davranışı ile içsel güdülenme arasında negatif yönlü zayıf düzeyde; yaşam stilleri ile içsel güdülenme arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkek üniversite öğrencilerinin akademik görevin algılanan niteliğine yönelik erteleme düzeylerinin kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin erteleme davranışlarının fakülte değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı ve en yüksek erteleme davranışı düzeyinin mühendislik fakültesi grubunda, en düşük erteleme davranışı düzeyinin fen-edebiyat fakültesi grubunda olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin erteleme davranışlarının sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı ve en yüksek erteleme davranışı düzeyinin 4. sınıf grubunda, en düşük erteleme davranışı düzeyinin lisansüstü grubunda olduğu belirlenmiştir. Son olarak üniversite öğrencilerinin erteleme davranışlarının anne-baba eğitim düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Anne eğitim durumu değişkenine göre en yüksek erteleme davranışı düzeyinin lisansüstü, en düşük erteleme davranışı düzeyinin okuma yazma bilmeyen grupta; baba eğitim durumu değişkenine göre en yüksek erteleme davranışı düzeyinin lisansüstü, en düşük erteleme davranışı düzeyinin ilköğretim grubunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether university students' procrastination behaviour in the Covid-19 pandemic period differ according to life styles, intrinsic motivation levels, gender, faculty, class level, and parents' education level. The study is based on a descriptive survey model. The study group of the research consists of a total of 400 university students, 261 female and 139 male, studying at Gazi University in the 2020-2021 academic year. In this study,“Personal Information Form”,“Academic Procrastination Behaviour Scale”,“Life Styles Inventory”and“Academic Motivation Scale”were used. Mean, standard deviation and correlations of the data's obtained from the Academic Procrastination Behaviour Scale, the Life Styles Inventory and intrinsic motivation sub-dimension of the Academic Motivation Scale were calculated. In this study, Linear Regression analysis, Pearson Correlation analysis, t test in paired groups and One-Way analysis of variance in more than two groups were used. As a result of the study, it was determined that life styles explain procrastination behaviour by 17% and have a significant effect. It was determined that the sub-dimensions of perfection and self-esteem belonging to life styles have a significant effect on procrastination behaviour; perfection lifestyle negatively affects/reduces procrastination behaviour, and self-esteem lifestyle positively affects / increases procrastination behaviour. It was determined that intrinsic motivation level explains procrastination behaviour by 8%, negatively affects/reduces it and has a significant effect. Besides, result of the correlation analysis applied, procrastination behaviour was not correlated with life styles, while a negative, low and significant relationship was found between procrastination behaviour and intrinsic motivation; a positive, moderate and significant relationship was found between life styles and intrinsic motivation. It was determined that the procrastination levels of male university students intended the perceived quality of the academic task were higher than that of female students. It was determined that the procrastination behaviour of university students differed significantly according to the faculty variable. The highest level of procrastination behaviour was observed in the engineering faculty group, while the lowest level of procrastination behaviour was observed in the science-literature faculty group. It was determined that the procrastination behaviour of university students differed significantly according to the class level variable. The highest level of procrastination behaviour is fourth class-group while the lowest level of procrastination behaviour is observed in the postgraduate group. Lastly, it was determined that the procrastination behaviour of university students differed significantly according to educational levels of the mother and father. According to the mother educational level, the highest level of procrastination behaviour was observed in the postgraduate, while the lowest level of procrastination behaviour was observed in the illiterate group. According to the father educational level, the highest level of procrastination behaviour was observed in the postgraduate, while the lowest level of procrastination behaviour was observed in the primary group.