İskemik göğüs ağrısı sebebiyle acil servise başvuran hastalarda otuz günlük majör istenmeyen kardiyak olayları saptamada edacs, EDACS-ADP ve HEART klinik skorlama sistemlerinin özgüllük ve duyarlılığının retrospektif olarak analizi
Retrospective analysis of the specificity and sensitivity of EDACS, EDACS-ADP and heart clinical scoring systems for detection of thirty-day major adverse cardiac events in patients presenting to the emergency department for ischemic chest pain
- Tez No: 704243
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
EDACS, EDACS-ADP ve HEART skorlamaları acil servise başvuran göğüs ağrılı hastalara yönelik geliştirilmiş, uygulaması basit, erken dönemde güvenle taburculuk kararı verdiren, duyarlılığı yüksek skorlama sistemleridir. Çalışmamızın amacı acil servisimize göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda otuz günlük majör istenmeyen kardiyak olay riskinin hesaplanmasında EDACS, EDACS-ADP ve HEART skorlama sistemlerinin duyarlılık ve özgüllüğünü saptamaktır. Çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 1 Ocak 2020 – 1 Ocak 2021 tarihleri arasında göğüs ağrısı ile başvuran 18 yaş ve üzerindeki hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak yapılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara içimi, aile öyküsü (ailede erken yaşta kardiyovasküler hastalık ya da ölüm), geçmiş tıbbi öykü (KAH, HT, DM, HL), EKG bulguları, göğüs ağrısının özelliği ve eşlik eden bulgular, troponin, CK, CK-MB değerleri, hastaların sonlanma şekilleri (yatış, taburculuk, ex) kaydedildi. Çalışmamız kapsamında hastaların EDACS, EDACS-ADP ve HEART klinik skorları açısından puan hesaplamaları yapıldı. Acil servise başvuruyu takip eden otuz gün içerisinde gerçekleşen majör istenmeyen kardiyak olaylar hasta dosyalarından ve E-Nabız üzerinden ulaşılarak kaydedildi. Çalışma tüm kriterleri sağlayan 310 hasta ile tamamlandı. Tüm hastaların %70.65'i (n=219) erkek, %29.35'i (n=91) kadındı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 56.71±13.72 yıl idi. Çalışmaya alınan 310 hastanın 196'sı (%63.22) non-spesifik göğüs ağrısı tanısı konularak tabucu edilmiştir. Başvuru anında 67 hastaya NSTEMI (%21.61), 47 hastaya da USAP (%15.16) tanısı konmuştur. Başvuru anında NSTEMI tanısı konulan hastaların EDACS'a göre yüksek riskli olan 38 (%56.71), düşük riskli olan 29 (%43.28), EDACS-ADP'ye göre yüksek riskli olan 65 (%97.01), düşük riskli olan 2 (%2.98), HEART'a göre yüksek riskli olan 36 (%53.73), orta riskli olan 29 (%43.28), düşük riskli olan 2 (%2.98) olarak saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 90'ında (%29.03) toplam 141 MİKO gelişti. Çalışmaya katılan hastalardan 9 tanesinde taburculuk sonrasında MİKO gelişti. Çalışmamızın verilerine dayanarak EDACS, EDACS-ADP ve HEART yüksek risk olanların MİKO varlığını predikte edebilmeleri incelenmiş ve EDACS yüksek risk için %57.78 sensitivite, %69.09 spesifite, EDACS-ADP yüksek risk için %92.22 sensitivite, %62.27 spesifite ve HEART yüksek risk için %43.33 sensitivite, %97.73 spesifite elde edilmiştir. Acil servimize göğüs ağrısı ile gelen hastalarımızda uygulanan EDACS-ADP ve HEART skorlarına göre düşük riskli kabul edilen hastaların taburculuk oranı %90'dan fazla olmuştur. Ayrıca düşük riskli olmayan hastaları bulmada güvenilir sensitivite ve yüksek NPD ile acil servislerin değerli araçlarındandır.
Özet (Çeviri)
EDACS, EDACS-ADP and HEART scoring systems are highsensitivity scoring systems developed for patients with chest pain presenting to the emergency department, which are simple to apply, and which enable safe discharge in the early period. The aim of our study is to determine the sensitivity and specificity of EDACS, EDACS-ADP and HEART scoring systems in calculating the 30-day risk of major adverse cardiac events in patients admitted to our emergency department with chest pain. The study was conducted by retrospectively scanning the files of patients aged 18 years and older who applied to Bursa Uludağ University Medical Faculty Emergency Medicine Clinic between January 1, 2020 and January 1, 2021. Patients' age, gender, smoking, family history (early cardiovascular disease or death in the family), past medical history (CAD, HT, DM, HL), ECG findings, characteristic of chest pain and accompanying findings, troponin, CK, CK-MB values and the way the patients ended up (admission, discharge, ex) were recorded. Within the scope of our study, score calculations were made in terms of EDACS, EDACS-ADP and HEART clinical scores of the patients. Major adverse cardiac events that occurred within thirty days following the admission to the emergency department were recorded from the patient files and via E-Nabız. The study was completed with 310 patients meeting all criteria. 70.65% (n=219) of all patients were male and 29.35% (n=91) were female. The mean age of the patients included in the study was 56.71±13.72 years. Of the 310 patients included in the study, 196 (63.22%) were diagnosed with nonspecific chest pain and were discharged. At the time of admission, 67 patients were diagnosed with NSTEMI (21.61%) and 47 patients with USAP (15.16%). Of the patients diagnosed with NSTEMI at the time of admission, 38 (56.71%) high-risk patients according to EDACS, 29 (43.28%) low-risk patients, 65 (97.01%) high-risk patients according to EDACS-ADP, low-risk patients 2 (2.98%) at risk, 36 (53.73%) with high risk according to HEART, 29 (43.28%) with medium risk, and 2 (2.98%) with low risk. A total of 141 MACEs developed in 90 (29.03%) of the patients included in the study. MACE developed after discharge in 9 of the patients participating in the study. Based on the data of our study, EDACS, EDACS-ADP and HEART were evaluated to predict the presence of MACE in those with high risk and EDACS 57.78% sensitivity, 69.09% specificity for high-risk, 92.22% sensitivity, 62.27% specificity for EDACS-ADP high-risk, and 43.33% sensitivity, 97.73% specificity for HEART high-risk has been obtained. According to the EDACS-ADP and HEART scores applied to the patients who came to the emergency department with chest pain, the discharge rate of the patients who were considered low risk was more than 90%. In addition, it is a valuable tool of emergency services with its reliable sensitivity and high NPD in finding patients who are not low risk.