Kimlikli bebekler yaklaşımı ile desteklenen değerler eğitimi programının Suriyeli mülteci çocukların yer aldığı okul öncesi eğitim ortamında sosyal değerler kazanımına etkisi
The effect of values education program supported with persona dolls approach on the development of social values of preschool children including Syrian refugee children
- Tez No: 704257
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma Kimlikli Bebekler Yaklaşımı ile Desteklenen Değerler Eğitimi Programı'nın Suriyeli mülteci çocukların yer aldığı okul öncesi eğitim ortamında çocukların sosyal değerler kazanımına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma ön-test - son-test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız bir anaokulunun iki sınıfına devam eden deney grubunda 13, kontrol grubunda 14 olmaz üzere 27 çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamında deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen Kimlikli Bebekler Yaklaşımı ile Desteklenen Değerler Eğitimi Programı haftada beş gün olacak şekilde altı hafta süresince uygulanmıştır. Araştırmanın verileri 'Türk/Suriyeli Çocuklar için Kişisel Bilgi Formu', 'Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği' ve 'Eğitim Programına Yönelik Uygulayıcı Güvenirliği Formu' aracılığıyla toplanmıştır. Eğitim programı uygulanmadan önce 'Türk/Suriyeli Çocuklar için Kişisel Bilgi Formu' aileler tarafından doldurulmuştur.'Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği' eğitim programı uygulanmadan önce deney ve kontrol grubuna ön test olarak uygulanmıştır. Deney grubuna altı haftalık eğitim programının uygulanmasının ardından 'Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği' deney ve kontrol grubuna son test olarak tekrar uygulanmıştır. Son test uygulanmasından dört hafta sonra eğitim programının kalıcı olup olmadığını belirlemek için deney grubuna kalıcılık testi uygulanmıştır. 'Eğitim Programına Yönelik Uygulayıcı Güvenirliği Formu' deney grubunun sınıf öğretmeni tarafından her gün doldurulmuştur. Çocukların ve ailelerinin demografik özelliklerine ilişkin dağılımlar frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştir. Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanım Ölçeğinden elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için verilerin analizinde nonparametrik testlerden Mann-Whitney U Testleri ve Wilcoxon İşretli Sıralar Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Kimlikli Bebek Yaklaşımı ile Desteklenen Değerler Eğitimi Programının çocukların sosyal değer kazanımları üzerinde olumlu yönde etkiye sahip olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu ortaya çıkmıştr. Araştırma sonuçlarına göre eğitimcilere ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was examination of effects of values education program supported with Persona Dolls Approach on social values of Turkish and Syrian refugee children attending the same preschool classroom. This study was conducted through quasi-experimental design with pre-test and post-test with control group. The study group consisted of 27 children, 13 of whom were in experimental group and 14 of whom were in control group in the school year of 2020-2021 at two classes of an independent preschool affiliated with the Ministry of National Education of Turkey. In the process of research, 'Values Education Program supported with Persona Dolls Approach' developed by the researcher was applied to the experimental group in five days a week through six weeks. The data of research was collected through 'Personal Information Form for Turkish/Syrian Children', 'Preschool Social Values Acquisition Scale' and 'Implementer Fidelity Form for Education Program'. 'Personal Information Form for Turkish/Syrian Children' was filled by families before the application of education program. 'Preschool Social Values Acquisition Scale' was applied as a pretest to experimental group and control group. After the education program which was held in six weeks , 'Preschool Socail Values Acquisition Scale' was applied as a posttest to experimental and control groups. After four weeks following the implementation of posttest, the permanency test was applied to the experimental group in order to determine the persistent of education program. 'Implementer Fidelity Form for Education Program' was applied in every day by the classroom teacher. The distribution relating to demografic characteristics of children and families were presented as frequencies and percentages. Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Rank Test, which are non-parametric tests, were used for the data analyses because the data acquired from Preschool Social Values Acquisition Scale were not normally distributed. According to findings of research, values education program supported with persona dolls approach had positive effect on the attaintment of socail values of children and this effect was permanent. Suggestions in accordance with the results were given to educators and researchers.