Akışkan cinsiyet kimlikli bireylerin sosyal dışlanma deneyimleri ve dini meşrulaştırma biçimleri
Social exclusion experiences and religious justification forms of gender-fluid individuals
  1. Tez No: 918613
  2. Yazar: KÜBRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Akışkan cinsiyet kimlikli bireylerin yaşadıklarını düşündükleri sosyal dışlanma deneyimleri ve bu deneyimler karşısında başvurdukları dini meşrulaştırma biçimleri üzerine yazılan bu çalışma din sosyolojisi bilim dalında yapılan bir alan araştırmasıdır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji ve anlatı araştırmasından yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu yöntemiyle ulaşılan 25 gender-fluid yani akışkan cinsiyet kimlikli birey oluşturmaktadır. Görüşmeler on beş soruluk yarı-yapılandırılmış mülakat soruları ve SWOT analizinden oluşan nitel görüşmeler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde nitel veri analizi tekniklerinden betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda akışkan cinsiyet kimlikli bireylerin cinsel kimlikleri nedeniyle farklı boyutlarda sosyal dışlanma deneyimi yaşadıkları ve bu dışlanma deneyimi karşısında cinsel kimliklerini dini açıdan meşrulaştırmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the experiences of social exclusion perceived by individuals with fluid gender identities and the forms of religious legitimization they resort to in response to these experiences, is an empirical research conducted within the field of sociology of religion. The research utilized phenomenology and narrative inquiry as qualitative research designs. The study group consists of 25 gender-fluid individuals reached through the snowball sampling method. The interviews were conducted as qualitative interviews consisting of fifteen semi-structured interview questions and SWOT analysis. Descriptive analysis and content analysis from qualitative data analysis techniques were employed for data analysis. The research concluded that individuals with fluid gender identities experience social exclusion in various dimensions due to their sexual identities and that, as a consequence of these experiences, they strive to religiously legitimize their sexual identities.