İdiopatik parkinson hastalığının patogenezinde rol alan moleküler yolaklarda epigenetik değişikliklerin araştırılması
Investigation of epigenetic changes in molecular pathways involved in the pathogenesis of idiopathic parkinson's disease
- Tez No: 704260
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Nöroloji, Genetics, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: İdiopatik Parkinson hastalığına nedeni moleküler düzeyde tam olarak belirlenememiştir. Dejenerasyona neden olabilecek moleküler mekanizmalardan yanlış katlanmış protein stresi ve otofaji ön plana çıkmıştır. Endoplazmik retikulum stresi ve otofajide görevli proteinlerin gen ekspresyonunu etkileyebilecek epigenetik değişikliklerin bu hastalığın patofizyolojisindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metod: Parkinson tanısı almış hastaların kanlarından DNA izole edilerek metilasyon spesifik restrüksiyon enzimleri ile elde edilen DNA'lar kesilmiştir. Kesilmiş ve kesilmemiş DNA'lar RT PCR ile amplifiye edilerek DNA'lar arasındaki PCR sonucununn farkı ile metile olmayan DNA miktarı elde edilmiştir. Hastalarla kontroller arasındaki metilasyon farklılığı ve hastaların inflamasyon markerları ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: ER stres ve otofaji ilişkili genlerin metilasyon düzeyi kontrollere göre düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Among the molecular mechanisms of Parkinson's disease pathgenesis misfolded protein stress and autophagy have come to the fore. It was aimed to investigate the role of epigenetic changes that may affect gene expression of proteins involved in endoplasmic reticulum stress and autophagy in the pathophysiology of this disease. Material and Method: DNA was isolated from the blood and the DNAs were cut with methylation specific restriction enzymes. The cut and uncut DNAs were amplified by RT PCR, and the amount of unmethylated DNA was obtained with the difference of the PCR result. The methylation difference between patients and controls and the relationship between patient's inflammation markers were evaluated.