İzmir'de bulunan Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğretmenleri ve öğrencilerinin uzaktan eğitime bakış açıları
Options of teachers and students of Science and Art Centers (BILSEM) in Izmir about distance education
  1. Tez No: 704299
  2. Yazar: FATMA TÖRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN MENTİŞ KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı İzmir ilinde bulunan Bilim Sanat Merkezleri' inde görev yapan öğretmenler ile bu okullarda eğitim gören ilkokul düzeyindeki öğrencilerin uzaktan eğitim ile ilgili görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini ve çalışma grubunu İzmir ili, Aliağa ilçesinde bulunan Habaş Mehmet Rüştü Başaran Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ve ilkokul düzeyi öğrencileri; Bornova ilçesinde bulunan Şehit Fatih Satır Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ve ilkokul düzeyi öğrencileri; Çiğli ilçesinde bulunan Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim Sanat Merkezi öğretmenleri ve ilkokul düzeyi öğrencileri; Konak ilçesinde bulunan Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ve ilkokul düzeyi öğrencileri; Narlıdere ilçesinde bulunan Narlıdere Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ve ilkokul düzeyi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya 13 öğretmen ve 35 öğrenci katılmıştır. Araştırma nitel yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla ve araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen ve öğrenci görüşme formlarında bulunan açık-uçlu sorularla elde edilmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde nisan ve mayıs aylarında yapılmıştır. Veriler betimsel bir yol izlenerek analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde teknolojiyi verimli bir şekilde kullanarak farklı yöntem-tekniklerle, çeşitli uygulama ve programlarla derslerini yürüttükleri anlaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerinin teknolojik yeterliliklerine katkı sağladığı anlaşılmıştır. Öğretmenlere göre uzaktan eğitimin mekân bağımsızlığı, fırsat eşitliği sunması, ulaşılabilirlik imkanı, teknoloji kullanımının artması gibi olumlu yönleri varken; internet alt yapı sorunları ile teknik sorunlar, maddi imkansızlıklar yüzünden malzeme eksikliği, sosyalleşme ve iletişimin az olması gibi olumsuz yönleri olduğu görülmüştür. Diğer bir yandan araştırma sonuçları gösteriyor ki öğrencilerin çoğunluğu uzaktan eğitime büyük oranla olumlu yaklaşmasına rağmen sosyallik, iletişim ve maneviyat açısından yüz yüze eğitimi daha çok tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra, şu an yaşamış olduğumuz pandemi gibi salgın hastalıkların olması durumunda eğitim-öğretimin devamlılığı ve teknoloji-bilgi çağının gerekliliği açısından uzaktan eğitime ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the views of the teachers working in the Science and Art Centers in İzmir and the primary school students studying in these schools about distance education. The target population and the study group of this study are Habaş Mehmet Rüştü Başaran Science and Art Center teachers and primary school students in İzmir province, Aliağa district; Şehit Fatih Satır Science and Art Center teachers and primary school students in Bornova district; teachers and primary school students of Karşıyaka Aydoğan Yağcı Science and Art Center located in Çiğli district; Konak Şehit Ömer Halisdemir Science and Art Center teachers and primary school students in Konak district; Narlıdere Sıdıka Akdemir Science and Art Center teachers primary school students. 13 teachers and 35 students participated in the study. The research was carried out with a qualitative approach. Research data were obtained through semi-structured interviews and open-ended questions in teacher and student interview forms developed by the researcher. The research was carried out in April and May, in the second semester of the 2020-2021 academic year. The data were analyzed following a descriptive way. According to the findings obtained as a result of the research, it was understood that the teachers conducted their lessons with different methods and techniques, various applications and programs by using technology efficiently during the distance education process. It has been understood that the professional seniority of the teachers contributes to their technological competence. According to the teachers, while distance education has positive aspects such as independence of space, equality of opportunity, accessibility, and increased use of technology; It has been seen that there are also negative aspects such as internet infrastructure problems and technical problems, lack of material due to financial impossibilities, low socialization and communication. On the other hand, the results of the research show that although the majority of students approach distance education positively, they prefer face-to-face education more in terms of sociability, communication comfort and spirituality. In addition, it has been understood that distance education is needed in terms of the continuity of education and the necessity of technology-information age in case of epidemics as we have already experienced.