Logaritmik doğrusal modeller ve bir uygulaması
Log-linear models and an application
  1. Tez No: 541933
  2. Yazar: ESRA TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ATAY KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kategorik verilerde istatistiksel yöntemlerin kullanımı sosyal bilimlere ilişkin uygulamalarda oldukça yaygındır. Kategorik değişkenler arasındaki ikili ilişkilerin test edilmesinde Pearson 𝜒2 test istatistiği yeterli olmakta ancak ikiden fazla değişken olması durumunda bu istatistik kullanılamamaktadır. Bu nedenle üç veya daha çok boyutlu çapraz tablolarda ilişki yapılarının belirlenmesinde 𝜒2 istatistiğinden farklı olarak değişkenler arasında bağımlı ve bağımsız ayrımı yapmayan“Logaritmik Doğrusal Modeller”kullanılmaktadır. Logaritmik Doğrusal Modeller yardımıyla daha çok değişkenin etkileri analiz edilmekte ve sadece değişkenlere ait ana etkiler değil değişkenler arasındaki ikili veya daha yüksek dereceden etkileşim etkileri de sorgulanabilmektedir. Bu çalışmada Ankara ilinde çeşitli lise ve üniversitelerde okuyan öğrencilere ilişkin değişkenler (demografik, sosyo-demografik, intihar riski vb.) arasındaki etkileşimler“Logaritmik Doğrusal Modeller”yardımı ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of statistical methods in categorical data is quite common in social science applications. The 𝜒2 statistic of Pearson is sufficient to test the binary relationships between categorical variables. However, this statistical analysis cannot be used if there are more than two variables. Therefore, Logarithmic Linear (Log-Linear) Models which do not discriminate between dependent and independent variables on the contrary to the 𝜒2statistic are used in the determination of the relationship structures in three or more dimensional cross tables. In other words, by Log-Linear Models not only the main effects of the variables but also two way or higher degree interaction effects among the variables can be investigated. In this study, the interaction effects between variables (such as; demographic, socio-demographic, suicidal risk, etc.) of students in various high schools and universities in Ankara were investigated using Logarithmic Linear Models.