Türkiye'de iş kazalarına bağlı meslek hastalıklarının risk boyutları ve korunmada güncel kişisel koruyucu donanımların etkisi
Risk dimensions of occupational diseases due to occupational accidents in Turkey and the effect of current personal protective equipment in prevention
  1. Tez No: 704315
  2. Yazar: ALİ YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışma ortamı ne kadar sağlıklı ve güvenli olursa çalışan verimliliği de aynı şekilde artar. Eğer çalışma ortamı güvensiz ise çalışan daha çok iş kazası ve meslek hastalığı ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği açısından işverenin çalışanı koruma ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülüklerden birisi de kişisel koruyucu donanımların temini ve kullanımıdır. Çalışanların işlerine uygun kişisel koruyucu donanımı kullanması başta iş kazaları olmakla birlikte çeşitli meslek hastalıklarının da önüne geçen koruyucu bir tedbir olarak değerlendirilebilir. Çünkü kişisel koruyucu donanımlar toplu koruma yöntemleri ile birlikte kullanıldığında daha etkin bir sonuç verebilmektedir. Amaca uygun olarak kullanılan kişisel koruyucu donanımlar çalışanın daha sağlıklı ve güvenlik bir çalışma ortamında çalışmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle standartlara uygun ekipmanların kullanılması iş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü işyerlerinde çalışma ortamından ya da iş organizasyonundan kaynaklanan çok fazla risk boyutu bulunmakta ve bu riske uygun ekipmanın kullanılması gerekmektedir. Amacından başka ya da amaca uygun olmayan bir ekipmanın kullanılması iş sağlığı ve güvenliği açısından uygun değildir.
Özet (Çeviri)
The healthier and safer the working environment, the higher the employee productivity. If the working environment is unsafe, the employee may face more occupational accidents and occupational diseases. Therefore, in terms of occupational health and safety, the employer has an obligation to protect the employee and provide a healthy working environment. One of these obligations is the provision and use of personal protective equipment. Employees' use of personal protective equipment suitable for their work can be considered as a protective measure that prevents various occupational diseases, especially occupational accidents. Because personal protective equipment can give a more effective result when used in combination with bulk protection methods. Personal protective equipment used in accordance with the purpose contributes to the employee's work in a healthier and more secure working environment. Therefore, the use of equipment in accordance with the standards is very important for occupational health and safety. Because there are too many risk dimensions arising from the working environment or business organization in the workplace and appropriate equipment should be used. The use of equipment other than or unfit for purpose is not suitable for occupational health and safety.