Farklı besleme diyetlerinin ana arı kalite parametreleri üzerinde etkisi
Effect of different feeding diets on queen bee quality parameters
  1. Tez No: 704470
  2. Yazar: MUHAMMET YUNUS UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Arıcılık bal arısı kolonilerinin doğadaki çeşitli kaynaklardan çiçeklenme dönemlerinde nektar ve polen toplayarak bunları bal polen, arı sütü, arı zehri, propolis veya ana arı gibi değişik arıcılık ürünlerine dönüştürmelerini sağlamak veya bitkisel üretimde polinasyon amaçlı olarak kullanmak üzere yapılan tarımsal bir faaliyettir. Yapılan bu arıcılık faaliyetinde en önemli yeri ise ana arı almaktadır. İyi ve kaliteli bir ana arı daha yüksek verim ve daha iyi bir arıcılık anlamına gelmektedir. Daha kaliteli ve verimli ana arı yetiştirilmesine yönelik yapılan bu çalışmada yüksük kabul oranları, yüksük uzunluk ve genişliği, yüksükten çıkış ağırlıkları ve çiftleşme sonrası canlı ağırlıkları, spermateka çapı, spermateka hacmi ve spermatekadaki spermatozoa sayısı gibi bazı kalite parametreleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda ortalama yüksük kabul oranları, yüksük uzunluğu, yüksük genişliği, yüksükten çıkış ağırlığı, çiftleşme sonrası canlı ağırlığı, spermateka çapı, spermateka hacmi ve spermatekadaki spermatozoa sayısı sırasıyla, % 91.66, 25.45±0.18 mm, 11.49±0.08, 174.90±2.10, 186.76±2.87, 1.18±1.09, 0.87±0.02 ve 4.655.369,93±428.171,13 olarak tespit edilmiştir. İstatistiki analiz sonucunda yüksük uzunluklarına ait veri ortalamalarının önemsiz (P>0.05), ancak yüksük çaplarına ait veriler arasındaki fark ise istatistiki olarak önemli olduğu görülmüştür (P0.05). Spermatheka çapları, spermateka hacmi ve spermateka içerisindeki spermatozoa sayısı arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Beekeeping is an agricultural activity for honey bee colonies to collect nectar and pollen from various sources in nature during their flowering period and transform them into different beekeeping products such as honey pollen, royal jelly, bee venom, propolis or queen bee, or use it for pollination in plant production. The most important member of this beekeeping activity is the queen bee. A good and quality queen comes with a higher yield and better beekeeping activities. In this study aimed at raising higher quality and productive queen bees, some quality parameters such as queen cell acceptance ratios, queen cell length and width, queen emerging weight and queen weight after mating, spermatheca diameter, spermatheca volume and the number of spermatozoa in spermatheca were examined. As a result of the study, the average queen cell acceptance rates, queen cell length, queen cell width, queen emerging weight and post-mating weight, spermatheca diameter, spermatheca volume, and the number of spermatozoa in spermatheca were found as 91.66 %, 25.45 ± 0.18 mm, 11.49 ± 0.08 mm, 174.90 ± 2.10 mg, 186.76± 2.87 mg, 1.18±1.09 mm, 0.87±0.02 mm3 and 4.655.369.93±428.171,13 number, respectively. As a result of the statistical analysis, it was seen that the average data of queen cell lengths were insignificant (P> 0.05), but the difference between the data of queen cell diameters was statistically significant (P 0.05). The differences between the spermatheca diameters, spermatheca volume and the number of spermatozoa in spermatheca were statistically insignificant (P> 0.05).