Total diz artroplastisi uygulamalarında posterior kondiler AKS'a göre tibial komponent rotasyonu ayarlanabilir mi?
Can the tibial component rotation be adjusted according to posterior condylar axis in total KNEE artroplasty applications?
- Tez No: 704496
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Total diz artroplastisi (TDA) uygulamalarında, tibial komponent rotasyonunun nasıl ayarlanacağı konusunda fikir birliği yoktur. Bu çalışmada rotasyonel olarak, posterior tibial kondiler çizgiye 10° dış rotasyonda konumlandırılan ve arka çapraz bağın (AÇB) tibial yapışma yeri orta noktası ile tüberositas tibia (TT) 1/3 medial - orta kesişim noktasını birleştiren çizgiye göre konumlandırılan tibial komponentli TDA olguları klinik ve radyolojik olarak geriye dönük karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Kasım 2017 - Mayıs 2020 tarihleri arasında, son evre dejeneratif diz eklem hastalığı tanısıyla TDA uygulaması yapılan 96'sı kadın (%86,48), 15'i erkek (%13,51) toplam 111 hastanın 120 dizi çalışmaya dahil edildi. Bu TDA'lardan, tibial komponent rotasyonu posterior tibial kondiler çizgiye göre 10° dış rotasyonda ayarlananlar Grup 1 (74 diz), rotasyonel konumu AÇB tibia yapışma yerinin orta noktası ile TT 1/3 medial - orta kesişim noktasını birleştiren çizgiye göre konumlandırılanlar ise Grup 2 (46 diz) olarak ikiye ayrıldı. Bu iki grubun demografik verileri, ameliyat öncesi (AÖ) ve sonrası (AS) mekanik dizilimleri, KSS Diz ve Fonksiyon ile SF-36 puanları, WOMAC testleri ve manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) ile tibial komponent rotasyonları karşılaştırılarak hasta memnuniyetleri değerlendirildi. Bulgular: Gruplar birbirleri ile kıyaslandığında cinsiyet, taraf, osteoartrit evrelemesi, yaş, vücut kitle indeksi, mekanik aks ve cerrahi süreleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,591, p=0,453, p=0,836, p=0,178, p=0,608, p=0,985, p=0,28). Grup 2 TDA'larda takip süresi daha uzundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: There has been no consensus on how to adjust tibial component rotation in total knee arthroplasty (TKA) applications. In this study, TKA cases with tibial component, which were rotationally positioned in 10° external rotation to the posterior tibial condylar line and positioned according to the line connecting the midpoint of the tibial attachment of the posterior cruciate ligament (PCL) and the medial 1/3 of the tuberositas tibia (TT), were clinically and radiologically compared retrospectively. Materials and Methods: Between November 2017 and May 2020, 120 knees of 111 patients of whom 96 were women (%86,48) and 15 men (%13,51), who underwent TKA with the diagnosis of end-stage degenerative knee joint disease, were included in the study. Among these TKAs, those whose tibial component rotation was adjusted at 10° external rotation with respect to the posterior tibial condylar line were named as Group 1 (74 knees), and the rest whose rotational position was adjusted according to the line connecting the midpoint of the PCL tibia attachment site and the medial 1/3 of TT was named as Group 2 (46 knees). Patient satisfaction was evaluated by comparing demographic data of these two groups, preoperative and postoperative mechanical alignments, KSS Knee and Function and SF-36 scores, WOMAC tests and tibial component rotations in magnetic resonance imaging (MRI). Results: When the groups were compared with each other, there was no significant difference between gender, side, osteoarthritis severity, age, body mass index, mechanical axis and surgery time (p=0,591, p=0,453, p=0,836, p=0,178, p=0,608, p=0,985, p=0,28). Group 2 TKAs had longer follow-up time (p=0,001).