Kültür pozitif 120 brusella suşunun e-test yöntemi ile rifampisin, streptomisin, tetrasiklin ve siprofloksasin mik değerlerinin irdelenmesi
Examination of rifampicin, streptomicin, tetracyclin and ciprofloxacin mic values of culture positive 120 brusella strain by e-test method
  1. Tez No: 704576
  2. Yazar: HÜLYA ÖZKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Haziran 2003- Ekim 2013 yılları arasında Kültür pozitif 120 Brusella suşunun E-test yöntemiyle Rifampisin, Streptomisin, Tetrasiklin ve Siprofloksasin MİK değerleri irdelendi. Olgular; cinsiyet ve yaşa göre dağılımları, şikayet süreleri, başvuru yakınmaları, laboratuvar bulguları yönünden değerlendirildi ve kaydedildi. Bu çalışmaya alınan 120 bruselloz olgusunun 72'sinin (%60) erkek, 48'inin (%40) kadın olduğu görüldü. Yaş ortalaması 35,25±17,27 (yaş aralığı 5-79) bulundu. Olguların %29'unda (n=35) enfeksiyon için olası kaynak saptanmıştı. İki olgu ise laboratuvar bulaşıydı. Klinik formlara bakıldığında %70'inde (n=61) akut, %25'inde (n=21) subakut ve %5'inde (n=4) kronik form bruselloz olarak tespit edildi.. Hastaneye başvuran bu olguların %60'ı (n=72) ayaktan takip edilen poliklinik hastası olduğu, %40'ının (n=48) ise yatırılarak tetkik ve tedavi edilen hastalar olduğu görüldü. Yatan hastaların %58'i (n=28) ise enfeksiyon hastalıkları kliniğinde takip edilmiştir. Hastaların başvuru anında en sık rastlanan şikayetleri; %74'ünde (n=88) ateş, %47,5'inde (n=57) yaygın kas ve eklem ağrıları, %42,5'inde (n=51) terleme olduğu görüldü. Çalışmamızda komplikasyon olarak en sık osteoartiküler sistem tutulumu görülmüş ve sistem içinde dağılımı ise sakroileit %15 , spondilit %11 olduğu görüldü. İzolatların MİK değerleri; streptomisin (SM), rifampisin (RIF), tetrasiklin (TC) ve siprofloksasin (CIP) için E-test stripleri (AB Biodisk, İsveç) kullanılarak araştırıldı. CLSI'nin Brucella spp. için belirlediği sınır değerlere göre suşların tümü tetrasiklin ve streptomisine duyarlı saptandı. CLSI'nin güç üreyen bakterilerden olan haemophilus türleri için belirlediği sınır değerler dikkate alındığında, suşların hepsi streptomisine duyarlı, 1 suşun siprofloksasine dirençli, 1 suşun tetrasikline dirençli , 6 suş rifampisine orta düzey dirençli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Rifampicin, Streptomycin, Tetracycline and Ciprofloxacin MIC values of 120 culture positive Brucella strains between June 2003 and October 2013 were evaluated by E-test method. The distribution of cases by gender and age, duration of complaints, complaints at admission, and laboratory findings were evaluated and recorded.Of 120 cases included in this study, 72 (60%) were male and 48 (40%) were female. The mean age was 35.25±17.27 (age range 5-79). A possible source of infection was identified in 29% (n=35) of the cases. Two cases were laboratory contamination. Considering the clinical forms, brucellosis was found to be acute in 70% (n=61), subacute in 25% (n=21), and chronic form in 5% (n=4). It was seen that 60% (n=72) of these patients who applied to the hospital were outpatients, and 40% (n=48) were in-patients and 58% (n=28) of the hospitalized patients were followed up in the infectious diseases clinic. The most common complaints of the patients at the time of admission were; 74% (n=88) fever, 7.5% (n=57) widespread muscle and joint pain, 42.5% (n=51) sweating. In our study, the most common complication was osteoarticular system involvement, and its distribution within the system was found to be 15% for sacroiliitis and 11% for spondylitis. MIC values of isolates were investigated using E-test strips (AB Biodisk, Sweden) for streptomycin (SM), rifampicin (RIF), tetracycline (TC), and ciprofloxacin (CIP). All of the strains were found to be sensitive to tetracycline and streptomycin, according to the limit valuesdetermined by CLSI's for Brucella spp. Considering the limit valuesdetermined by CLSI for Haemophilus species, which are fastidious bacteria, it was observed that all strains were susceptible to streptomycin, 1 strain was resistant to ciprofloxacin, 1 strain was resistant to tetracycline, and 6 strains were moderately resistant to rifampicin.