The factors impacting e-reading media preferences
E-okuma ortam tercihlerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 704651
  2. Yazar: ANEES BASIL ABDULKAREEM ALBASRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
E-okuma, bilgisayarların tanıtılmasından bu yana basit formlu bir şey olmuştur; (eğlence veya profesyonel amaçlar için) metin okumak için cihazların kullanımı, özellikle son zamanlarda olmak üzere, yıllar içinde büyük ölçüde artmış ve sağladığı avantajlar nedeniyle birçok insan için neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. E-okumaya artan bir talep söz konusu olduğu için araştırma açısından oldukça yoğun bir konu olarak kabul edilir. Kindle gibi özel e-okuyucuların tanıtılmasının yanı sıra, günümüzde sadece bilgisayarlar değil tüm akıllı cihazlar kitap vb. okuma olanakları sunmaktadır. Çalışmamız, belirli e-okuma ortamı tercihi üzerinde etkisi olan faktörlere odaklanmaktadır. Çalışmada E-okumanın avantajları ve dezavantajları, e-okumanın kağıttan okumaya kıyasla nasıl olduğu ve diğer şeylerin yanı sıra ekrandan okumaya ilişkin zihinsel çabaya ele alınmıştır. Çalışma, farklı ülke ve yaş gruplarından 331 kişinin gönüllü olarak katıldığı çevrimiçi bir anket yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar korelasyon analizi kullanılarak her bir faktör ile belirli ortam tercihi arasındaki ilişkiyi keşfetmek için analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, konuyla ilgili önceki araştırma çalışmalarıyla tutarlılık göstermektedir, genel olarak kağıttan okumaya yönelik bir tercih görülebilirken, erkeklerin e-okumaya kadınlara göre daha fazla ilgi gösterdiği görülmektedir. Akıllı telefonların kullanıcılar için en ulaşılabilir cihaz olmasına rağmen, yine de kağıt, çoğu materyal için tercih üstünlüğüne sahip olmuştur. Düşünme becerileri ve diğer faktörler de tartışılmış ve okuma türü ve tercihi ile ilişkisi gösterilmiştir. Tüm çalışma bulgularının yanı sıra, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalar için fikirler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
E-reading has been a thing in its simple form since computers were introduced; the use of devices to read text (for leisure or professional purposes) has been drastically increasing over the years, especially in the recent ones, so much that it has become somewhat of a necessity for many people, due to the advantages it provides. It is considered a highly dense topic to research on since there is an increasing demand for it. Nowadays, all smart devices offer the ability to read books etc. and not just computers, as well as the introduction of the dedicated e-readers such as Kindle. Our study revolves around the factors that have an impact over the specific e-reading media preference. We discuss advantages and disadvantages of e-reading, how e-reading is compared to paper reading, and mental effort associated with reading from screen among other things as well. The study is conducted by creating a questionnaire for an online survey, in which 331 people voluntarily participated, from different countries and age groups. Results are extracted and analysed to discover the relation between each factor and specific media preference using correlation analysis. The study results show consistency to previous research work about the topic, a general preference towards reading from paper can be seen, while males showing more interest in e-reading than females. Smartphones were the most available device to users, but nonetheless paper had the dominance of preference for most materials. Thinking skills and other factors were also discussed and showed relation to the type of reading and preference. All study findings were discussed as well as limitations to the study and ideas for future work.