Asetaminofen (parasetamol) uygulanan ratlarda oluşan hepatorenal hasara karşı pycnogenol'ün koruyucu etkisi
Protective effect of pycnogenol against hepatorenal damage in rats administered with acetaminophen (paracetamol)
  1. Tez No: 704677
  2. Yazar: MEHMET MAHİR FERSAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Antiinflamatuar etkiye sahip doğal bir antioksidan olan piknogenolün (PYC) sıçanlarda asetaminofen (APAP) kaynaklı hepatorenal hasar üzerindeki koruyucu etkilerini araştırdık. Wistar albino sıçanları dört deney grubuna ayrıldı: kontrol, PYC (10 mg/kg, ip), APAP (1000 mg/kg) ve APAP+PYC grupları. APAP enjeksiyonundan 24 saat sonra sıçanların başları kesildi ve kan üre nitrojeni (BUN), kreatinin, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) ve proinflamatuar sitokinleri belirlemek için kanları alındı; TNF-a ve IL-1 p. Histolojik inceleme ve malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeylerinin yanı sıra miyeloperoksidaz (MPO) ve Na+/K+-ATPase aktivitelerinin belirlenmesi için karaciğer ve böbrek dokusu örnekleri alındı. PYC tedavisi, serum proinflamatuar sitokinlerde APAP kaynaklı yükselmeleri azalttı ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarındaki bozulmayı azalttı. Ayrıca, doku lipid peroksidasyonu ve miyeloperoksidaz aktivitesindeki artış ve APAP doz aşımının GSH seviyelerindeki ve Na+/K+-ATPaseaktivitesindeki azalma, PYC tedavisi ile tersine çevrilmiştir. Ayrıca histolojik bulgular, APAP kaynaklı hepatorenal hasarda PYC'nin koruyucu etkisini pekiştirmektedir. GSH'yi ve nötrofil infiltrasyonunu ve ilişkili proinflamatuar sitokinlerin salınımını geri yüklediği görünen PYC, APAP'nin neden olduğu hepatorenal hasarı önlemede bir anti-oksidan ve anti-inflamatuar ajan olarak değerlendirilmeyi hak ediyor
Özet (Çeviri)
We investigated the protective effects of pycnogenol (PYC), a natural anti-oxidant with an anti-inflammatory effect, on the acetaminophen (APAP)-induced hepatorenal injury in rats. Wistar albino rats were divided into four experimental groups: control, PYC (10 mg/kg, ip), APAP (1000 mg/kg), and APAP+PYC groups. Rats were decapitated 24 hours after the APAP injection, and their blood was taken to determine blood urea nitrogen (BUN), creatinine, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), and pro-inflammatory cytokines; TNF-α and IL-1 β. Liver and kidney tissue samples were obtained for the histological examination and the determination of malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels as well as myeloperoxidase (MPO) and Na+/K+-ATPase activities. PYC treatment decreased the APAP-induced elevations in serum pro-inflammatory cytokines and reduced the impairment of liver and kidney functions. Furthermore, the increase in tissue lipid peroxidation and myeloperoxidase activity and the decrease in the GSH levels and Na+/K+-ATPaseactivity by the APAP overdose were reversed by the PYC treatment. Besides, histologic findings reinforce the protective effect of PYC in APAP-induced hepatorenal damage. PYC, which appears to have restored the GSH and depressed neutrophil infiltration and the associated release of proinflammatory cytokines, merits consideration as an anti-oxidant and anti-inflammatory agent in preventing APAP-induced hepatorenal damage.