Kronik egzersizin sıçanlarda periferik kan Hematopoetik kök hücre populasyonu üzerine etkileri
The Effect of chronic exercise on rats peripheral blood hemotopoieticprogenitor cells
- Tez No: 70471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYDIN, PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Organizmanın yaşamı boyunca karşılaştığı en ağır stres, egzersiz stresidir. Egzersiz kas, dolaşım, solunum sistemlerinin yanı sıra, nöroendokrin sistemi de etkiler. Egzersizin periferik kan parametrelerinde neden olduğu değişiklikler çokça araştırılmasına rağmen, kemik iliği hematopoetik projenitör hücreleri üzerine etkisi ve egzersizle sitokinlerin ilişkisi henüz açıklık kazanmamıştır. Bu çalışmamızda, bir hayvan modelinde, kronik ağır egzersizin kemik iliği ve periferik kan hematopoetik projenitör hücre populasyonuna etkisini ve kemik iliğinden periferik kana hematopoetik projenitör hücre mobilizasyonuna etkisini, G-CSF ile uyarılmış mobilizasyonla karşılaştırarak, belirlemeyi amaçladık. 20 adet wistar albino dişi sıçana, 1 aylık koşu bandına alıştırma peryodunun ardından, %19 eğimde, 35m/dak hızda, haftada 3 gün, günde 20 dakika olmak üzere 6 ay süreyle ağır egzersiz yaptırıldı. Periferik kana hematopoetik projenitör hücre mobilizasyonunu sağlayarak, egzersizin mobilizasyona etkisini karşılaştırmak için, 8 adet sıçana 200u.gr/kg/gun dozunda, 5 gün süreyle subkutan G-CSF enjeksiyonu yapılarak, mobilizasyon kontrol grubu oluşturuldu. Kronik egzersiz grubundaki 20 sıçandan, 10 tanesine son egzersizden sonra, 200u.gr/kg/gun dozunda, 5 gün süreyle subkutan G-CSF enjeksiyonu, 8 kontrol sıçan ile kronik egzersiz grubundaki diğer 10 sıçana ise 5 gün süreyle aynı hacimde subkutan serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Sıçanlar, son enjeksiyondan sonra, 35mg/kg pentotal verilerek uyutuldu. Steril koşullarda femurlar çıkarıldı ve kalpten periferik kan alındı. 93Kemik iliği ve periferik kan mononükleer hücreleri histopaq ile ayrılarak, mi.' de 1x10s hücre olacak şekilde %30 FCS, %10BSA, %10SCM, 500U/ml GM- CSF, 100U/ml G-CSF, 2U/ml Epo içeren %1.35 metilselüloz+IMDM yarı katı kültür ortamında, %5 CO2 içeren inkübatörde, 37C° de, 14 gün süreyle inkübe edildi. Kemik iliği ve periferik kan CFU-GM ve BFU-E kolonileri inkübasyonun 8. gününde, CFU-GEMM kolonileri ise 14. günde sayıldı. Bütün gruplarda eritrosit, lökosit sayıları, hematokrit değerleri ye lökosit formülü bakılarak, koloni sayılan ile periferik kan değerleri bakımından gruplar arasındaki farklılıklar ANOVA Tukey-Kramer testi ile değerlendirildi. Bulgularımızda, kronik ağır egzersizin, kemik iliği hematopoetik projenitör hücrelerinin hem çoğalmasını hem de perifere mobilize olmasını uyardığını saptadık. Kemik iliği ve periferik kan hematopoetik projenitör hücrelerinin, yan katı kültür ortamında oluşturdukları koloni sayıları ile periferik kan parametreleri arasında korelasyon olduğunu gözledik. Çalışmamızın, klinikte periferik kan hematopoetik projenitör hücre transplantasyonu için donör seçiminde, gönüllü sporcuların değerlendirilmesi yönünde bir ışık tutacağına inanıyor, hafif ve orta dereceli egzersizlerin hematoloji hastalarında ilaç tedavisini olumlu yönde destekleyeceğini düşünüyoruz. 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY Exercise stress is the heaviest stress for organism. Exercise effects neuroendocrine system as well as musculary, cardiovasculary and respiratory systems. Several studies have shown that exercise can alter peripheral blood parameters, but the effect of exercise on bone marrow hematopoietic progenitor cells and relationship between exercise and cytokines are not known yet. The purpose of this thesis, is to examine the effects of heavy chronic exercise on bone marrow, and on mobilization of progenitor cells from bone marrow to peripheral blood. The mobilization of progenitor cells of trained rats was compared with sedentary rats treated with G-CSF. Twenty wistar albino female rats were trained at 35m.min_1 on a rodent treadmill with a 19% gradient for 20 minutes, 3 days. week'1 for 6 months. 250ug/kg.day G-CSF was administared to 8 sedentary control rats for five days to compare with trained rats. 250ug/kg.day G-CSF subcutaneously were given to 10 trained rats for five days after last running. Equivalent volume 0.9% NaCI was given to to 8 sedentary control rats and, to 10 trained rats. After 5 day injections, rats were anesthetized with sodim penthothal^Smg.kg"1 ) and bone marrow and peripheral blood were collected under sterile conditions. Bone marrow and peripheral blood mononuclear cells were isolated after centrifugation on a layer of Histopaque. Bone marrow and 95peripheral mononuclear cells (lxlO5 cells/ml) were cultured in IMDM containing 20% FCS, 10% BSA, 10% SCM(spleen conditioned medium) 500U/ml GM-CSF, 100U/ml G-CSF, 2U/ml Epo, and 1.35% methylcellulose. After 8 days of incubation at 37C° with 5% C02 in air. CFU-GM and BFU-E colonies were scored under an inverted microscope. CFU-GEMM colonies were scored at 14th days. Total erythrocyte and leukocyte counts were determined in each blood sample with a hemocytometer. Hematocrit percentages were determined according to standard procedures. Morphological examination of blood cells was performed on glass slides stained with May-Griinwald Giemsa. Statistical analysis was performed using one way analysis of variance( ANO V A). The results of this study showed that chronic heavy exercise induced the proliferation and mobilization of bone marrow hematopoietic progenitor cells. There was a correlation between colony counts and erythrocyte and leukocyte counts. We suggests that trained man chosen as donor for allogeneic peripheral hematopoietic progenitor cells transplantation. Low or moderate exercise is useful for patients suffering from hematological disorders. 96