Öğretmenlerin okul yöneticilerinin toksik liderlik davranışlarına ilişkin algıları ile performansları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' performance and perceptions regarding school managers' toxic leadership behavior
- Tez No: 704704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAKİ MİNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Öğretmenlerin okul yöneticilerinin toksik liderlik davranışlarına ilişkin algıları ile performansları arasındaki ilişkiyi yaş, medeni hal, cinsiyet ve branşa göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla, ilişkisel tarama desende yapılandırılmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Siirt ilinde resmi ilkokul ve ortaokullarında görev yapan 1471 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem seçim sürecinde tesadüfü örneklem yöntemi kullanılmıştır. Tesadüfü örneklem yoluyla araştırmaya katılmaya gönüllü olan 177 erkek ve 178 kadın öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada Örgütsel Performans Ölçeği (Wharton County Junior Kolej, 2000; Balcı, Öztürk, Polatcan, Saylık, Bil, 2016) ve Toksik liderlik ölçeği (Güner, Yıldız ve Çelebi, 2015) kullanılmıştır. Araştırmada dağılımı belirlemek için basıklık, çarpıklık, ortalama ve medyan parametreleri incelenmiş, verilerin normallik ölçütlerini karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma dahilinde güvenilirlik analizi, frekans tabloları, bağımsız örneklem testi, ANOVA ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada okul yöneticilerinin toksik liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin örgütsel performans düzeyleri arasında yüksek düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre Okul yöneticilerinin toksik liderlik davranışları azaldıkça öğretmenlerin örgütsel performansları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was structured in a relational scanning design in order to examine whether the relationship between teachers' perceptions of school administrators' toxic leadership behaviors and their performance varies according to age, marital status, gender and branch. The population of the research consists of 1471 teachers working in official primary and secondary schools in Siirt in the 2020-2021 academic year. Random sampling method was used in the sample selection process of the study. Data were collected from 177 male and 178 female teachers who volunteered to participate in the research by random sampling. Organizational Performance Scale (Wharton County Junior College, 2000; Balcı, Öztürk, Polatcan, Saylık, Bil, 2016) and Toxic Leadership Scale (Güner, Yıldız, & Çelebi, 2015) were used in the research. In the study, kurtosis, skewness, mean and median parameters were examined to determine the distribution, and it was concluded that the data met the normality criteria. Within the research, reliability analysis, frequency tables, independent sample test, ANOVA and correlation analyzes were applied. In the study, a highly negative and significant relationship was found between school administrators' toxic leadership levels and teachers' organizational performance levels. Accordingly, as the toxic leadership behaviors of school administrators decrease, the organizational performance of teachers increases.