Rozasea hastalarında serum endocan ve endoglin düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 704730
  2. Yazar: MELODİ ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rozasea; telenjiektazi, eritem, papül, püstül ve fimatöz değişiklikler ile seyreden, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Rozasea patogenezinde inflamasyon ve anjiogenezin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Endoglin; TGF-beta koreseptörüdür ve endoglinin VEGF-2 ile etkileşerek anjiogenezde rol oynadığı gösterilmiştir. Endocan, anjiogenez ve inflamasyonda görev alan, kondroidin- dermatan sülfat yapısında bir proteoglikandır. Bu çalışmada, endocan ve endoglin moleküllerinin rozasea patogenezindeki yeri ve bu belirteçlerin, hastalık tanısının, şiddetinin ve tedavi yanıtının bir göstergesi olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Çalışmamıza rozasea tanısı alan 44 hasta ve 34 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri ve laboratuvar değerleri kaydedildi ve her iki gruptan serum örnekleri toplanarak ELİSA yöntemi ile endocan ve endoglin düzeyleri ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunda bu değerler karşılaştırıldı ve bu düzeylerin hasta grubundan toplanan klinik veriler ile ilişkileri değerlendirildi. Hastaların %77,3'ü (n=34) kadın, %22,7'si (n=10) erkekti. En sık görülen alt tip, eritematelenjiektatik tip rozasea idi.
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory skin disease with telangiectasia, erythema, papules, pustules and phymatous changes. Inflammation and angiogenesis are considered to play an important role in the pathogenesis of rosacea. Endoglin is a TGF-beta coreceptor, and endoglin has been shown to play a role in angiogenesis by interacting with VEGF-2. Endocan is a proteoglycan in the structure of chondroidin-dermatan sulfate, which is involved in angiogenesis and inflammation. In this study, the role of endocan and endoglin molecules in the pathogenesis of rosacea and their utility as an indicator of disease diagnosis, severity and treatment response were investigated. Forty-four patients diagnosed with rosacea and 34 healthy control were included in our study. Demographic data and laboratory values of the patient and control groups were recorded, and serum samples from both groups were collected and endocan and endoglin levels were measured by ELISA method. These values were compared in the patient and control groups, and the relationship of these levels with the clinical data collected from the patient group was evaluated. 77.3% (n=34) of the patients were female and 22.7% (n=10) were male. The most common subtype was erythematelangiectatic type rosacea.