Öğretmen tükenmişliği üzerine yazılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
An analysis of the graduate dissertations and thesis on teachers' burnout
  1. Tez No: 704754
  2. Yazar: AYŞE BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de öğretmen tükenmişliği üzerine yazılan lisansüstü tez çalışmalarının metodolojik olarak incelenmesidir. Araştırma kapsamında Türkiye'de 2010-2019 yılları arasında öğretmen tükenmişliği ile ilgili yazılan lisansüstü tezlerde; tezlerin türü, üniversitelere ve yıllara göre dağılımı, metodolojik açıdan kullanılan yöntem, desen, geçerlik ve güvenirlik, örneklem türü ve örneklem belirleme yöntemi ve veri analizi teknikleri nelerdir sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmada, konu ile ilgili olarak 2010-2019 yılları arasında 160 yüksek lisans ve 4 doktora tezi yazıldığı tespit edilmiştir. En çok tezin 44 tez ile 2019 yılında yazıldığı görülmüştür. Genel olarak konu ile ilgili yazılan 109 tezde yöntem belirtilmemiş, geri kalan 55 tezin 43'ünde nicel yöntem kullanılmıştır. Öğretmen tükenmişliği ile ilgili tezlerde en çok ilişkisel ve betimsel desen kullanılarak, basit tesadüfi örneklem seçim yöntemi tercih edilmiştir. Yine konuya yönelik olarak alanda yazılan tezlerde en çok kullanılan veri analiz yönteminin korelasyon analizi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, graduate dissertations and thesis on teachers' burnout are evaluated methodologically. In the research in Turkey, it has been looked for the answers to the questions on which methodology, design, validity and reliability, sample type, data analysis techniques are used along with distribution according to universities and years in the graduate dissertations and thesis that were published on teachers' burnout between the years 2010 and 2019. In the research, it has been determined that there are 160 master dissertations and 4 doctoral thesis that have been completed between 2010 and 2019. It has been seen that most of them were written in 2009 with 44 items. Among the examined items, 109 dissertations and thesis did not include any statement on the research methodology followed. The quantitative method is used in the 43 dissertations/thesis of the remaining 55 items. Correlational design and descriptive design were the two most used research designs used along with the preferred sampling technique of simple random sampling. It has been seen that the correlational data analysis method is mostly used as a data analysis method published dissertations and thesis on the subject.