The effects of product type, brand awareness, and country of origin on consumer behavior: A study from the Gambia
Ürün türü, marka bilinirliği ve menşe ülkenin tüketici davranışına etkileri: Gambiya'dan bir çalışma
  1. Tez No: 704791
  2. Yazar: MARIAMA SONKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTCAN TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Küreselleşme ve iletişim teknolojilerindeki ilerleme, dünya çapında tüketicilerin beğenilerinde bir yakınlaşmaya yol açmıştır. Tüketiciler, tüketim ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ürün çeşitlerine geniş ölçüde maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, tüketicilerin ürün yargısı ve seçimi için yaygın olarak kabul edilen kriterler arasında, ürünün menşe ülkesi ve söz konusu ürün için topladıkları bilgiler yer alır. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, Gambiya tüketicilerinin davranışları üzerindeki ürün türü, marka bilinirliği ve menşe ülke arasındaki etkileşim etkilerini araştırmaktır. Bu nedenle çalışmada, sekiz farklı senaryonun oluşturulduğu ve tüketicilere rastgele gönderildiği senaryo tabanlı bir deney kullanılmıştır. 379 katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğü kullanan araştırma, Gambiyalı tüketicilerin faydacı ürünlere göre hedonik ürünler için daha yüksek satın alma niyeti, marka bilinilirliği ve olumlu ağızdan ağıza iletişim niyetleri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ürün türü ve menşe ülke arasındaki iki yönlü etkileşim, tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye işaret etmektedir. Menşe ülke, marka bilinirliği ve ürün türü arasındaki üç yönlü etkileşim etkisi, tüketici davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tüketicilerin satın alma niyeti, marka tutumu ve ağızdan ağıza pazarlama niyeti, yerel faydacı ürünler için yabancı faydacı ürünlere göre daha yüksektir. Bu nedenle, faydacı ürünler satan perakendeciler, tanıtım faaliyetlerinde ürünlerinin yerel yönünü vurgulamalıdır.
Özet (Çeviri)
Globalization and advancement in communication technologies have led to a convergence in consumers' tastes around the world. Consumers are widely exposed to varieties of products of which they can satisfy their consumption needs. However, among the widely accepted criteria for consumers' product judgment and selection are the product's country of origin and the knowledge they gathered for a product under consideration. Against this backdrop, the purpose of this study is to investigate the interaction effects among product type, brand awareness, and country of origin on Gambian consumers' behavior. Hence, the study utilized a scenario-based experiment in which eight different scenarios were created and sent to consumers randomly. Using a sample size of 379 participants, the research indicates that Gambian consumers withhold higher purchase intention, brand attitude, and positive word of mouth intentions for hedonic products than utilitarian products. Besides, two-way interaction between product type and country of origin indicates a significant and positive effect on consumers' purchase intention. The three-way interaction effect among country of origin, brand awareness, and product type has a positive impact on consumer behavior. Consumers' purchase intention, brand attitude, and word of mouth intention are higher for local utilitarian products than foreign utilitarian products. Hence, retailers selling utilitarian products should emphasize the local aspect of their products in their promotion activities.