Ankara ili aile hekimlerinin hasta merkezli ve kontrol odaklı olmalarının tükenmişliğe etkisi
The effect of patient centeredness and locus of control on burnout among the family doctors/GBS in city of Ankara
- Tez No: 704891
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Tükenmişlik bireyi, çalıştığı kurumu ve çevresini olumsuz etkileyen sosyal bir durumdur. Tükenmişliği bireysel, sosyal ve işle ilgili pek çok faktör etkilemektedir. Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, aile yapısı, sosyal destek düzeyi, iş yükü, çalışma sisteminin yapısı gibi etkenlerin tükenmişliği etkileyen faktörler olduğu çeşitli çalışmalarla tespit edilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmamızda Ankara ili Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinde hasta merkezli bakım, kontrol odağı ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 15 Ocak- 15 Mart 2021 tarihleri arasında Ankara ili Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan 86 aile hekimi değerlendirildi. Çalışmada e-anket kullanılmıştır. Çalışmada gönüllülük esas alınmıştır. Veri toplamak için sosyodemografik anket, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, paylaşılan karar verme anketi ve Rotter'in iç dış kontrol odak ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Burnout is a social case that affects people, their environment and their workplace, negatively. Burnout is triggered by many factors like individual differences, social life and working conditions. It was also confirmed in a various studies that age, gender, marrital status, education life, family structure, the level of social support, workload and the structure of work system are the main factors causing burnout. In this descriptive and cross sectional study, it was aimed to determine the relationship between patient-centered care, locus of control and burnout among family physicians working in family health centers in Ankara province. Methods: 86 Family physicians who worked in family health centers in Ankara province between January 15 and March 15, 2021 were evaluated. An e-survey was used in this study and the study was based on voluntarinesss. Sociodemographic questionnare, Maslach Burnout Invantory, Shared-Decision Making questionnare, Rotter's Internal External Locus of Control Scale were used to collect data. IBM SPSS (ver.