Kalıtsal metabolik hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam kalitesi, bakım yükü ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Examining the quality of life, burden of care, and affecting factors of parents with A child with A hereditary metabolic disease
- Tez No: 704931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Kalıtsal Metabolik Hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam kalitesi, bakım yükü ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Şanlıurfa ilindeki Harran Üniversitesi Hastanesinin Çocuk Metabolizma polikliniğine ve kliniğine başvuran, çalışmaya katılma kriterlerini taşıyan 121 kalıtsal metabolik hastalık tanısı almış çocuğun ebeveynleri oluşturmuştur. Veriler Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle yapılmıştır. Demografik özelliklere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Tek yönlü MANOVA kullanılmış ve çoklu karşılaştırmalar Duncan testiyle gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± s.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study to examine the quality of life, care burden, and affecting factors of parents who have a child with a Hereditary Metabolic Disease. The sample of the study consists of parents of 121 children diagnosed with a hereditary metabolic disease, who applied to the Pediatric Metabolism outpatient clinic at Harran University Hospital in Şanlıurfa and met the criteria for participation in the study. Data were obtained with the Descriptive Characteristics Questionnaire, the Quality of Life Scale, and the Caregiver Burden Scale. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Conformity to normal distribution was examined by using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. One-way MANOVA was used to compare scale scores by demographic characteristics and multiple comparisons were carried out with the Duncan test.