Mechanical properties of repaired carbon fiber reinforced polymer composites
Tamir edilmiş karbon fiber takviyeli polimer kompozitlerin mekanik özellikleri
- Tez No: 704970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÖZERİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozitler, geleneksel metalik malzemelere kıyasla yüksek özgül mukavemetleri nedeniyle havacılık endüstrisinde giderek daha fazla kullanım alanına sahip olmaktadır. Bir çok avantajının yanı sıra, kompozit parçaların en büyük eksikliklerinden biri de hasara karşı dayanımlarının düşük olmasıdır. Kullanım sırasında hasar oluşumu kaçınılmazdır ve hasar boyutu, önceden tanımlanmış hasar limitlerini aştığında parçanın yük taşıma kapasitesini eski haline getirmek için yapısal onarımlara ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, uçak kompozit bileşenlerinin ömrünü uzatmak için etkili onarım teknikleri geliştirmek kaçınılmazdır. Açılı ve kademeli yapıştırma tamir yöntemleri, yüksek mukavemet geri kazanımı ve aerodinamik gereksinimlerin kaçınılmaz olduğu yerlerde,birincil tercih olarak kullanılırlar. Tamir edilen bölgenin mekanik performansının iyi anlaşılmasına ihtiyaç vardır. Bu tez kapsamında, endüstride uygulanan malzemeler ve yöntemlerle yapılan açılı ve basamaklı yapıştırma tamir metotları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composites are increasingly used in the aerospace industry due to their high specific strength compared to conventional metallic materials. However, a significant shortcoming of these composites is their increased susceptibility to damage. Structural repair is a common method to restore the load-carrying capacity of a damaged part when the damage size exceeds the pre-defined tolerances. Scarf and stepped bonded repair methods are the primary choice for cases that require high strength recovery and aerodynamic smoothness. So, there is an increasing need to understand the mechanical performance of the repaired zone. This thesis study investigated the mechanical performance of scarf and stepped repairs, emphasizing industrial practices and applications.