Lise müdürlerinin iletişim düzeyi ile öğretmenlerin iş doyumu ve öğrencilerle sınıf içi iletişim düzeyi arasındaki ilişkiler
The Relationship between high school principals communication levels and teachers job satisfaction and teacher-student communication levels in classroom
- Tez No: 73766
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
i ÖZET Bu araştırmada lise müdürlerinin iletişim düzeyinin yüksek veya düşük olması ile öğretmenlerin iş doyumu ve öğrencilerle olan sınıf içi. iletişim düzeylerinin ilişkisi üzerinde durulmuş ve aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1. Lise müdürlerinin iletişim düzeyleri farklı mıdır? 2. İletişim düzeyi yüksek olan müdürlerle çalışan öğretmen lerin: a) İş doyumu düzeyleri nasıldır? b) Öğrencilerle sınıf içi iletişim düzeyleri nasıldır? 3. iletişim düzeyi düşük olan müdürlerle çalışan öğretmen lerin: a) İş doyumu düzeyleri nasıldır? b) Öğrencilerle sınıf içi iletişim düzeyleri nasıldır? 4. İletişim düzeyi yüksek ve düşük müdürlerle çalışan öğretmenlerin iş doyum düzeyleri farklı mıdır? 5. İletişim düzeyi yüksek ve düşük müdürlerle çalışan öğretmenlerin öğrencilerle olan sınıf içi iletişim düzeyleri farklı mıdır? Araştırmanın evrenini Ankara ilinin 8 merkez ilçesindeki genel liseler ile, buradaki öğretmenler ve ikinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu ilçelerin okul, öğretmen ve ikinci sınıf öğrencilerinin %15'i random olarak örnekleme seçilmişlerdir. Tarama modeli ile gerçekleştirilen bu araştırmada veriler öğretmen ve öğrencilere ayrı ayrı uygulanan müdür-öğretmenü iletişim anketi, öğretmenin iş doyumu anketi ve öğretmen-öğrenci iletişim anketi kullanılarak toplanmıştır. Müdürün iletişimi, öğretmenin iş doyumu ve öğrencilerle olan sınıf içi iletişim düzeylerini belirlemek için aritmetik ortalama kullanılmıştır. İletişim düzeyinin yüksek ve düşük olma durumu ile iş doyumu ve öğrencilerle sınıf içi iletişim düzeyleri arasındaki ilişkilerin belir lenmesi için t testi yapılmıştır. Müdür - öğretmen ve öğretmen öğrenci sınıf içi iletişim düzeyi oniki lisenin onunda orta, ikisinde yüksek düzeyde çıkmıştır. Öğretmenin iş doyumu düzeyi müdürün iletişim düzeyine bağlı olarak oniki lisenin sekizinde orta, ikisinde yüksek, ikisinde de düşük olarak belirlenmiştir. İletişim düzeyi yüksek müdürlerle çalışan öğretmenlerle, iletişim düzeyi düşük müdürlerle çalışan öğretmenlerin iş doyumu farkı 0.05 düzeyinde anlamlı çıkmıştır. Ancak iletişim düzeyi düşük veya yüksek müdürlerle çalışan öğretmenlerin öğrencilerle olan sınıf içi iletişim düzeyi arasındaki fark 0.05 düzeyinde manidar değildir. Müdür, öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim ve öğretmenlerin iş doyumu orta düzeyde çıkmıştır. Bu nedenle, An kara ilindeki liselerde iletişimin ve iş doyumunun istenilen düzeyde gerçekleşemediği sonucuna varılmıştır. Bu sebeple, müdür, öğretmen ve öğrenciler arasındaki iletişimin iyileştirilmesi için alınabilecek önlemler ile, öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin yükseltilebileceği yollar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ili SUMMARY This study analyses the effect of principals' communication levels upon the levels of teachers' job satisfaction and teacher-student communication levels within the classroom. The present study tries to answer the following questions: 1. What are the levels of the communication of. the general high school principals ? 2. Teachers working with the principals who have high levels of communication; a) What are the levels of job satisfaction? b) What are the communication levels with the students in class? 3. Teachers working with the principals who have low levels of communication; a) What are the levels of job satisfaction? b) What are the communication levels with the students in class? 4. Is there any difference between job satisfaction of the teachers and principles' communication levels? 5. Is there any difference between teacher-student communi cation levels in class and principles' communication levels? The general high schools, their students and teachers of 8 provinces in Ankara constitute the universe of the study. As the sample of the study, 15% of schools, teachers and 2. class students have been randomly selected. Applying the survey method, in the interpretation of the data gathered through three questionnaries deveoped by the researcher, namely; Principal-Teacher Communication Questionarrie, Teachers' Job Satisfaction Questionnarie andiv Teacher-Student Communication Questionnaire. The study made use of arithmetic means along with t test procedures for determining the principals' communication levels, job satisfaction of teachers working with these principals and teacher-student communication levels of these schools. One of the result of this study, it has been found that, teachers working with the principals who have either high or low levels of communication, have also high or low levels of job satisfaction respectively. In the case of teacher-student communication levels in class, despite the fact that, the principals' communication levels were low in two high schools, the teacher-student communication levels were high in both schools and were at modarete levels in the rest of schools. As the second result of the study, while there are significant differences in the determined communication levels of principals who have either high or low levels of communication and teachers' job satisfaction levels at 0.05 level. But no relation has been found between teachers working with principals who have either high or low levels of communication and teacher-student communication levels in classroom. The fact that as the comunication levels among principals, teachers and students are at moderate level, the comunication affairs at the general high schools in Ankara is not at the desired level. Besides, the job satisfaction levels of the teachers working at these schools are also at moderate level. Therefore, the list of the precautions for improving the level of communication among principals, teachers and students and the ways of increasing teahers job satisfaction levels have been recommended.