Okul müdürlerinin ders denetimlerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on school principals' course supervision
  1. Tez No: 883114
  2. Yazar: SELMAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Giresun'daki devlet okullarında görev yapan ve en az bir kez sınıf içi denetim tecrübesi yaşamış 25 öğretmenin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, öğretmenlerin ders denetimi deneyimlerine ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu süreçte yaşadıkları olumlu ve olumsuz deneyimleri ortaya koymaktır. Nitel araştırma modelinde ve olgubilim deseninde gerçekleştirilen çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, okul müdürlerinin ders denetimlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlamadığını, bazı durumlarda stres ve kaygıya yol açtığını göstermektedir. Denetimlerin yeterince bilgilendirme yapılmadan ve objektiflikten uzak gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, denetim süreçlerinin adil, şeffaf ve öğretmenlerin gelişimini destekleyici nitelikte olması gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca okul müdürlerinin, yapıcı geri bildirimlerle öğretmenlerin mesleki gelişimlerine daha fazla katkı sağlayabileceği ve denetim süreçlerinin öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda, iyileştirilmesi ve öğretmen-müdür iletişiminin güçlendirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırma, okul müdürleri ve denetmenlerin mesleki yeterliklerinin artırılması ve denetim süreçlerinin geliştirilmesi konusunda kapsamlı veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the opinions of 25 teachers who worked in public schools in Giresun in the 2023-2024 academic year and had at least one classroom supervision experience were examined. The aim of the research is to determine teachers' opinions about their course supervision experiences and to reveal the positive and negative experiences they had in this process. The study was carried out in a qualitative research model and phenomenological pattern. The data was collected through semi-structured interviews and examined using the content analysis method. Findings show that school principals' course supervision does not aid teachers' proffessional development and, can cause stress and anxiety. Inspections are criticized for lacking sufficient information and objectivity. The study emphasizes that supervision processes should be fair, transparent and supportive of the development of teachers. In addition, suggestions were made to ensure that school principals can contribute more to the professional development of teachers with constructive feedback and to improve supervision processes in line with teachers' expectations and strengthen teacher-principal communication. This research provides comprehensive data on increasing the professional competencies of school principals and inspectors and improving inspection processes.