Sekiz haftalık core antrenmanın ampute futbolcularda fizyolojik ve teknik parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of twelve-weekly core training on physiological and technical parameters in ampute football players
- Tez No: 705049
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KONAR, DOÇ. DR. FARUK AKÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sekiz Haftalık Core Antrenmanın Ampute Futbolcularda Bazı Fizyolojik ve Teknik Parametrelere Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; sekiz haftalık core antrenmanın ampute futbolcuların fizyolojik ve teknik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya Malatya Büyükşehir Belediyesi Ampute Futbol takımı oyuncularından 11 futbolcu dahil edilmiştir. Katılımcılar egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı gruba radomize yöntem ile ayrıldı ve 24 birimden (8 Hafta x 3 gün) oluşan bir antrenman programına dahil edildi. 8 haftalık antrenman programı öncesi kan ölçümleri, motorik ölçümler ve teknik ölçümler alınıp, 8.hafta sonrası değerler ile karşılaştırıldı. İstatistiksel işlemler için SPSS paket program 22 kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Egzersiz grubu otur-eriş testi, mekik, bükülü kolla asılma, tek bacak ileri sıçrama, t testi, ilinois testi, şınav ve flamingo denge testi sonuçları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Eight-Week Core Training on Some Physiological and Technical Parameters of Ampute Soccer Players Aim: The aim of this study is to examine the effect of eight-week core training on the physiological and technical parameters of amputee football players. Material and Method: 11 football players from Malatya Amputee Football Team were included in the study. Participants were divided into two different groups, exercise and control groups, using a randomized method and included in a training program consisting of 24 units (8 weeks x 3 days). Before the 8-week training program, blood measurements, motoric measurements and technical measurements were taken and compared with the values after the 8th week. SPSS package program 22 was used for statistical operations. Wilcoxon test was used for intragroup comparisons and Mann Whitney U test was used for intergroup comparisons. Results: A significant difference was found between the sit-reach test, sit-up, bent-arm hanging, single leg forward jump, t-test, ilinois test, push-up and flamingo balance test results in the exercise group (p0.05).