Alt yirmi yaş dişlerinin gömülülük durumlarının saptanması
Determination of the impacted mandibular third molar teeth evaluation
  1. Tez No: 705067
  2. Yazar: VAHİT CAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİVER ERGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına gömülü alt 3. büyük azı diş çekimi için başvuran hastaların, gömülü alt yirmiyaş dişlerinin radyolojik değerlendirmeleri, sınıflandırmaları yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, gömülü yirmiyaş dişlerinin, yaş, cinsiyet ve pozisyonları değerlendirilerek 3000 diş radyolojik olarak incelenerek ilgili patolojilere, çekim endikasyon ve zamanlamasına ışık tutmak için yapılmıştır. Gömülü dişler mandibuladaki konumuna ve komşu dişlerle ilişkisine göre sınıflandırmaları yapılmıştır. Ayrıca gömülü dişlerin cinsiyetlere göre dağılımları saptanıp, elde edilen bulgular literatür bulgularıyla tartışılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre, gömülü dişlere kadınlarda erkeklerden daha fazla rastlanmıştır. Gömülü alt yirmi yaş dişinin en fazla vertikal, en az da bukkoangüler konumda olduğunu, Pell-Gregory'nin Gömülü Alt Yirmi Yaş Dişi Sınıflamasına göre en çok (% 46,2) sınıf 2, en az da (% 26,7) sınıf 1 sınıflamasında olduğu saptanmıştır. Archer'in Gömülü Alt Yirmi Yaş Dişi Sınıflaması na göre ise; gömülü dişlerin %46,2'si pozisyon A, en az da pozisyon C (%18,1) olduğu saptanmıştır. Genel olarak çift taraflı gömülülük (%93,7) ve sol alt 20'lik diş gömülülüğü (%51,2) daha sık görülmüştür. Vertikal pozisyon ensık kadınlarda (%64), bukkoanguler pozisyon (%100) ise en sık erkeklerde görülmüştür. Sınıf 1, 2 ve 3 kadınlarda erkeklerden daha sık görülmüş olup kadınlarda da erkeklerde de en sık sınıf 2'ye rastlanmıştır. Kadınlar da en sık %46,6 sıklıkla pozisyon A, erkeklerde, en sık % 45,8 sıklıkla pozisyon A, rastlanmıştır. Her üç sınıflama birlikte kullanılarak yapılan değerlendirmede en çok gözlenen pozisyon % 26,4'lik oran ile sınıf 1, vertikal, A'dır. En az görülen pozisyon ise %1,0 sıklıkla sınıf 3, mesianguler, C'dir.
Özet (Çeviri)
In our study, radiological evaluations and classifications of impacted teeth of patients who applied to our clinic for lower third molars were performed. For this purpose, 3000 teeth were examined radiologically. Impacted teeth classification based on the position of the teeth in the mandible and their relation with adjacent teeth. In addition, impacted teeth distribution by gender was determined and the findings were discussed with the literature findings. According to the results of our study, distribution of impacted teeth are more common in females than males, it was determined that the impacted third molars was found to have the most vertical and least buccal angular position and in according to Pell-Gregory's classification of impacted 3rd molars; mostly they are class 2 and least class 1. According to Archer's classification of impacted 3rd molars; 46.2% of impacted 3rd molars are position A and least position C (18.1%). In generally, both sided impaction (93.7%) and left lower third molar impaction (51.2%) are more commonly seen. The vertical position determined most commonly among females (64%) and the buccalangular position (100%) determined most commonly among males. Class 1, 2 and 3 have higher incidence among females, besides class 2 has highest incidence both in females and males. Position A was found most frequently in females with 46.6%, and Position A was the most common in males with 45.8%. In conclusion; the most observed position in the evaluation using all three classifications together was class 1, vertical, A with a rate of 26.4%. The least seen position was class 3, mesianguler, C with a frequency of 1.0%.