Portföy yönetiminde sermaye varlıklarını fiyatlandırma modeli: BİST'te bir uygulama
Capital asset pricing model in portfolio management: An application on Istanbul Exchange
- Tez No: 705125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLER ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yatırım yapmanın temel amacı varlığın değerini artırmaktır. Ancak yatırım yapıldığında getiri elde edilebildiği gibi, zarar da edilebilecektir. Bu yüzden de günümüzde portföy yönetimi için çeşitli modeller ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri Sharpe (1964), Lintner (1965) ve Mossin (1966) tarafından geliştirilen Tek Faktörlü Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modelidir. SVFM'i sistematik risk ve varlıkların beklenen getiri arasındaki ilişkiyi açıklayan bir modeldir. Markowitz (1952)'in“Portföy Seçimi”adlı makalesinde ortaya konan Ortalama - Varyans Modeli varlıkların getiri, risk ve kovaryans verilerine dayanarak herhangı bir risk seviyesinde elde edilebilecek en yüksek getiriye ulaşma veya ulaşmak istenilen getiri seviyesine en düşük risk ile ulaşma imkanı vermektedir. Bu çalışmada, BİST'de işlem gören 18 şirket ve BİST'in 18 sektör endeksi üzerine Tek Faktörlü SVFM uygulanmaktadır. Bunun için öncelikle beta katsayısı hesaplanmakta ve geçerliliği T-testi ile analiz edilmektedir. Ardından doğrusal regresyonun temel varsayımları olan heteroskedastisite ve seri korelasyon tespiti için Breusch-Pagan be Durwin-Watson testlerle yapılmakta ve şirketlerin ve sektörlerin verileri kullanarak ayrı ayrı etkin sınır ve optimal portföy oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of investing is to increase the value of the asset. However, when an investment is made, a return can be obtained, as well as a loss. Therefore, various models have emerged for portfolio management today. One of them is the Single factor Capital Asset Pricing model developed by Sharpe (1964), Lintner (1965) and Mossin (1966). CAPM is a model that explains relationship between systematic risk and expected return for assets. Based on the return, risk and covariance data of the assets, the Mean-Variance Model, which Markowitz (1952) put forth in his article named Portfolio Selection, gives the opportunity to reach the highest return that can be obtained at any risk level or to reach the desired return level with the lowest risk. In this study, it is aimed to calculate the beta coefficient by applying Single Factor CAPM on 18 companies traded in BIST and 18 sector indices of BIST and analyze its validity with T-test and to determine heteroscedasticity and serial correlation, which are the basic assumptions of linear regression, with Breusch-Pagan and Durwin-Watson tests and to create an effective frontier and optimal portfolio, separately by using companies and sectors data.