Rüstem Avcı'nın hayatı ve Türk halk müziğine katkıları
The life of Rüstem Avcı and his contributions to Turkish folk music
- Tez No: 705126
- Danışmanlar: DOÇ. EZGİ SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Rüstem Avcı'nın biyografisini erişilebilen bütün bilgi kaynaklarına dayanarak ortaya koymak, derleme çalışmalarını ve eserlerinin özelliklerini saptamak ve türkülerin öykülerindeki anlatım stratejilerinin genel bir haritasını çıkarmak hedeflenmiştir. Biyografi yazımında, onun yaşamına, sanat etkinliklerine, sahip olduğu kimliklere ve ilgilendiği sanat dallarına değinilmiştir. Bu bağlamda süreli yayınlarda, basılı eserlerde, ses kayıtları, resimler ve internet kaynaklarına değinilmiş; geniş çaplı literatür taraması yapılarak, ulaşılabilen her kaynak değerlendirilmek üzere ele alınmıştır. Derlemelerin müzikal ve edebi analizleri yapılmış, hikayeleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the biography of Rüstem Avcı based on all available information sources, to determine the compilation studies and the features of his works, and to make a general map of the narrative strategies in the stories of the folk songs. In biography writing, his life, his art activities, identities which he holds and the branches of art he was interested in were mentioned. In this context, a wide-ranging literature search has been made in periodicals, printed works, sound recordings, pictures and internet resources, and every available source has been taken into consideration for evaluation. Musical and literary analyzes of the compilations were made and their stories were told.