Sol klarnetin Kemaliye'deki (Eğin) yeri ve icra tekniğinin incelenmesi
The place of the G clarnet in Kemaliye (Egin) and examination of its performance technique
  1. Tez No: 705127
  2. Yazar: BERAT AKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önce üzerinde bir çalışma yapılmadığı saptanan Kemaliye (Eğin) ilçesi türkülerinde ve oyun havalarında kullanılan sol klarnetin icra tekniği ve tavrı konularındaki boşluğu doldurmak ve bundan sonra yapılacak çalışmalara örnek teşkil etmektir. Araştırmaya Kemaliye ilçesinin tarihi geçmişi ve coğrafi konumuyla başlanmış, mimarisi ve kültürel yapısı konuları ele alınmıştır. Yöre türkülerinin oluşumunun yanı sıra klarnetin yanında kullanılan eşlik çalgıları ile ilgili bilgiler de paylaşılmıştır. Kaynaklardan klarnetin doğuşu, gelişimi ve çeşitleri konuları araştırılmış, önce ülkemize ve daha sonra Kemaliye yöresine girişi hakkında bilgi toplanmıştır. Yörede kullanılan klarnet çeşidi, tercih nedeni ve uğradığı değişikliğin sebebine değinilmiştir. Kemaliye yöresinin mahalli klarnet sanatçılarında farklı ezgiler dinlenilerek notaya alınmıştır. Sanatçıların icraları sırasında yöre tavrına uygun olarak uyguladıkları mordant, kısa tril ve growling gibi teknikler analiz edilerek notasyonda belirtilmiştir. Bu çalışma, kaynak araştırması, literatür taraması, gözlem ve mahalli sanatçıların icraları dinlenerek notaya alınması ve klarnet tavrının oluşumunu inceleme şeklinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to fill the gap in the performance technique and the style of the G clarinet used in the folk music of Kemaliye (Egin) region, which has not been studied before, and also to set an example for future studies of this subject. The research started with the historical background and geographical location of the Kemaliye region, and its architectural and cultural structure were discussed. In addition to the formation of local folk tunes, information about the accompaniment instruments used along with clarinet was also given. The origin of the clarinet and its types were researched. Information about its introduction, first to our country and then to the Kemaliye region was gathered. The type of clarinet used in the region, the reason for its preference, and the change it has undergone are mentioned. Different tunes from Kemaliye played by the local clarinetists were listened to and notated. The technics such as mordants, trills, and growling these performers applied to their playing per the local style were analyzed and indicated on the notation. This study was carried out in the form of resource research, literature review, observation, notation by listening to the local artists, analyzing the scores, and examining the formation of the regional clarinet style.