Kentsel tarım ile tarımda kırsal çözülmeye karşı kentsel çözüm önerisi; İzmir örneği
Urban solution proposal to rural dissolution in agriculture with urban agriculture; Izmir example
  1. Tez No: 705158
  2. Yazar: KÜBRA ALĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'nin kır nüfusu %80 oranındayken, kentsel nüfus oranı %20 civarındaydı. 1987'ye gelindiğinde kent-kır nüfusunun eşitliği söz konusuyken bugün kırdan kente göçlerin artması ile kırsal nüfus %7,2'ye düşmüş, kentsel nüfus ise %92,8 gibi bir orantısız değere ulaşmıştır. Bu değişim sadece demografik kümülatif ya da matematiksel bir durum değildir; geri planda kırsalda diğer bazı azalmalar da vardır. TÜİK tarım verileri incelendiğinde, Türkiye'nin 1995 yılında toplam tarım alanının 26,834 bin hektar iken 2018 yılında 23,179 bin hektara düştüğü görülmektedir. Bu durum sadece kırsal nüfusu barındıran alanların azalmasını değil kenti besleyen tarım alanlarının da zamanla yok olacağının sinyalleri gibi okunmalıdır. Kırsal ve tarımsal üretim, bir ülkenin kalkınmasındaki başat sektörlerden biridir, nüfusun büyük bir kesimine istihdam yaratmanın yanı sıra ülke ekonomisine de getirisi büyüktür. Bir yandan da kentlere hammadde temininde ve gıda talebinin karşılanmasında önemli bir sektördür. Bu nedenle, yakın gelecekte kentsel/kırsal yoksulluk sınırının artacağı ve gıda güvenliğinin azalacağına dair bir senaryonun gerçekleşmesi kaçınılmaz gözükürken, gelecekle ilgili yapılacak planlar da söz konusu durumların göz önünde bulundurulması ciddiyet arz etmektedir. Bu tez çalışması, hızlı nüfus artışı ile beraber kent çeperlerindeki yayılımın tarımsal alanlar üzerindeki etkisini, kent-kır bütününde ele almaktadır. Ayrıca kentsel tarımın önemine dikkat çekerek mevcut planlama sistemindeki eksikliğin giderilmesi için farklı bir bakış açısıyla yeni bir çerçeve sunmaktadır. Dolayısıyla bu tezin amacı, hızla büyüyen kentlerin olumsuz sonuçlarını göstermek ve gelecek dönem (2050) planlarında kentsel tarım stratejisinin uygulanabilirliğini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda; SLEUTH kent büyüme modeli ile kentsel tarım olgusu birlikte ele alınmakta ve çalışma, Türkiye'nin tarım ürünleri ve pazarlamasında önde gelen“İzmir ili”üzerinden sınanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While in the early years of the republic, the rural population of Turkey was 80%, the urban population rate was about 20%. In 1987, while the equality of the urban-rural population was in question, today the rural population has decreased to 7.2% with the increase in migration from the rural to the urban, while the urban population has reached a disproportionate value of 92.8%. This change is not just a demographic cumulative or mathematical situation; there are also some other reductions in the countryside in the background. When the TUIK data is analyzed, it is seen that while the total agricultural area of Turkey was 26,834 thousand hectares in 1995, it decreased to 23,179 thousand hectares in 2018. This situation should be read as signals that not only the areas housing the rural population will decrease, but also the agricultural areas feeding the city will disappear over time. Rural and agricultural production is one of the main sectors in the development of a country, besides creating employment for a large part of the population, it also brings great returns to the country's economy. On the other hand, it is an important sector in supplying raw materials to cities and meeting food demand. For this reason, while it seems inevitable that a scenario where the urban/rural poverty line will increase and food security will decrease in the near future, it is serious to consider these situations in the plans to be made for the future. This thesis study deals with the effect of rapid population growth and the spread in the urban periphery on agricultural areas in the whole city-rural area. In addition, it draws attention to the importance of urban agriculture and presents a new framework with a different perspective to eliminate the deficiency in the existing planning system. Therefore, the aim of this thesis is to show the negative consequences of rapidly growing cities and to ensure the applicability of the urban agriculture strategy in the plans for the next period (2050). In accordance with this purpose; The SLEUTH urban growth model and the urban agriculture phenomenon are discussed together and the study is tested on the“İzmir province”which is one of the leading agricultural products and marketing in Turkey.