Radyoloji ünitelerinde kullanılabilecek cam zırhlama malzemelerine farklı kimyasal katkılamaların etkisinin Monte Carlo metodu ile incelenmesi
Investigation of the effect of different chemical additives on glass shield materials that can be used in radiology units by using Monte Carlo method
- Tez No: 705179
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BURCU ÇAKIRLI MUTLU, DOÇ. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Maddesel ortamların yapısı, zırhlamanın temelini oluşturmaktadır. Kurşun, özellikleri açısından en iyi zırhlayıcı maddesel ortam olarak tanımlanır. Ancak kurşunun toksik yapısı, kurşunsuz malzeme arayışlarını hızlandıran önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamız kapsamında radyoloji ünitelerinde kullanılabilecek kurşun oksit katkılı camlara alternatiflerin tasarlanabilmesi amacıyla, farklı metal oksit katkılı 14 cam grubunun zırhlama parametreleri Monte Carlo simülasyon yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda üretimi de gerçekleştirilen BSBaZn kodlu camın simülasyon sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. İncelenen cam grupları arasında kurşunlu cama en yakın sonuçları veren BSBaZn, ölçülen tüm zırhlama parametreleri ile literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The structure of material environments forms the basis of shielding. In terms of properties, lead is the best shielding material medium. However, the toxic nature of lead is an important factor that accelerates the search for lead-free materials. Scope of our study, the shielding parameters of 14 different metal oxide added glass groups are examined by the Monte Carlo simulation method to design alternatives to lead-free glass materials that can be used in radiology units. As a result of the obtained data, the simulation results of the BSBaZn coded glass, which has also produced, has compared with the experimental results and presented to the literature with all measured shielding parameters.