Postoperatif endoftalmi gelişimi ve görsel prognozu üzerindeki risk faktörlerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 92010
  2. Yazar: UĞUR KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR SOBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Postoperatif endoftalmi gelişimi ve görsel prognozu üzerindeki klinik ve mikrobiyolojik risk faktörlerinin araştırılması amaçlanan çalışmamızda, GATF Göz Ana Bilim Dalı'nda Ocak 1997 Haziran 2000 tarihleri arasında elektif katarakt ameliyatı uygulanan 3336 göz retrospektif ve bu tarihten sonraki 116 göz prospektif olarak incelendi. Prospektif çalışma grubundaki olgulardan endoftalmi gelişen ve gelişmeyenlerde klinik ve mikrobiyolojik veriler kıyaslandı. Retrospektif ve prospektif çalışma gurublanndaki postoperatif endoftalmili olgulardan görsel prognozu olumlu (sonuç görme 0.2 ve üzeri) ve olumsuz (sonuç görme 0. 1 ve altı) olgulardaki klinik ve mikrobiyolojik özellikler kıyaslandı. Retrospektif çalışma gurubunda 20, prospektif çalışma gurubunda 3 gözde postoperatif endoftalmi saptandı. Endoftalmi insidansı %0.41 bulundu. Arka kapsül rüptürü [p= 0.0001; OR=43.20 (3.33-560.18) ] ve fakoemülsifıkasyon yerine ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu [ p= 0.046; OR=8.27 (0.71-95.40) ] uygulamasının postoperatif endoftalmi gelişimini arttırdığı; postoperatif endoftalmi gelişenlerde ise etkenin Staphylococcus koagülaz(-) mikroorganizma olmasının görsel prognozu olumlu yönde etkilediği saptandı [(P=0.019: OR=0.40)]. Sonuç olarak, fakoemülsifıkasyon yerine ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu uygulanması ve ameliyat sırasında arka kapsül rüptürü gelişmesi postoperatif endoftalmi için risk faktörleridir. Postoperatif endoftalmide etkenin koagülaz(-) Staphylococcus mikroorganizma olması görsel prognozu olumlu yönde etkilemektedir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study which was aimed to evaluate clinical and microbilogic risk factors for the development of endophthalmitis after elective cataract surgery, done in eye clinical of GATF hospital retrospectively in 3336 eyes (from January 1997 to June 2000) and prospectively in 116 eyes (after June 2000), was studied. Clinical and microbiologic data were compared in eyes with and without endophthalmitis in the prospective study group. Those data were also compared in between the eyes with favorable (visual acuity of 0.2 and over) and unfavourable (visual acuity 0.1 and less) outcome in eyes with postoperative endophthalmitis. Twenty eyes in retrospective study group and 3 eyes with postoperative endophthalmitis in prospective study group were found. The incidence of endophthalmitis is 0.41 %. The rupture of posterior capsule [p= 0.0001; OR=43.20 (3.33-560.18)] and extracapsular cataract extraction in stead of phacoemulsification [ p= 0.046; OR=8.27 (0.71-95.40) ] were associated with the development of postoperative endophthalmitis. Coagulase-negative Staphylococcus was the only factor affecting visual outcome favorably in eyes with endophthalmitis [(P=0.019: OR=0.40)]. İt was conluded that extracapsular cataract extraction and rupture of posterior capsule were significant risk factors for development of postoperative endophthalmitis; and coagulase-negative Staphylococcus affects visual outcome favorably the visual prognosis of postoperative endophthalmitis. 47