The impact of political instability on human security and development: The case of Zimbabwe
Siyasi istikrarsızlığın insani güvenlik ve gelişmişliğe etkisi: Zimbabve örneği
- Tez No: 705184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, siyasi istikrarsızlığın Zimbabve'deki insan güvenliği ve kalkınma üzerindeki etkisini araştırıyor. Çalışmanın temel argümanı, siyasi istikrarsızlığın insan güvenliği ve gelişimi için bir tehdit oluşturduğudur. Bu çalışmada insan güvenliğinin yedi temel boyutundan gıda güvenliği, sağlık güvenliği ve ekonomik güvenlik boyutları analiz edilmiştir. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarından (SKA) ise, yoksulluğa son, açlığa son, ve sağlıklı bireyler amaçları analiz edilmiştir. İnsanı güvenlik boyutları ve SKA'ların analizi Zimbabve'deki siyasi istikrarsızlık ve krizin çözümüne yönelik müdahaleler kapsamında yapılmıştır. Çalışma, Zimbabve hükümetinin ve iktidar partisi ZANU-PF'in istikrarsız siyasi ortamın bir sonucu olarak vatandaşlara asgari temel ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri sağlayamadığını ortaya koymuştur. Siyasi istikrarsızlığın insan güvenliği ve kalkınma üzerindeki etkisini anlamak için nitel veri toplama ve analiz yöntemlerini kullanan çalışma siyasi istikrarsızlık, insan güvenliği ve kalkınma arasında bir bağlantı olduğunu göstererek, siyasi istikrarsızlığın Zimbabve'de hem insan güvenliği hem de kalkınma üzerinde bir etkisi olduğu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of political instability on human security and development in Zimbabwe. The central argument is the political instability pose as a threat to human security and development. The human security dimensions discussed in this study includes food security, health security and economic security. While in the aspect of development, the focus was on the first three sustainable development goals (SGD) No poverty, end hunger and good health and well-being). The human security dimensions and SDGs were discussed within the political instability in Zimbabwe and the interventions towards resolving the crisis. The problem under exploration was informed by the failure of the Zimbabwean government and ZANUPF as the ruling party to provide the population with minimum basic care services as a result of the unstable political environment. Qualitative methods of data collection and analysis are utilized to establish the understanding of the impact of political instability on human security and development. The outcome of the study suggests that there is a link between political instability, human security and development in a sense that political instability had an impact on both human security and development in Zimbabwe.